loader

Hlavná

Zápal dutín

Afrin: opis lieku

Sprej Afrin je vazokonstrikčný liek s účinnou látkou oxymetazolín. Látka sa aplikuje intranazálne, môže sa použiť v detstve. Okrem spreja výrobca vyrába Afrin očné kvapky. Sú predpísané na liečbu konjunktivitídy. Spotrebiteľovi je k dispozícii aj čisté more Afrin, ktoré bolo vytvorené na základe vyčistenej morskej vody..

Afrin: návod na použitie

Afrin sa môže v závislosti od typu použiť ako na liečenie, tak na profylaktické účely. Hlavné indikácie na predpisovanie lieku:

  • opuch sliznice;
  • akútna, chronická nádcha;
  • alergická reakcia sprevádzaná hyperémiou, opuch sliznice;
  • ťažkosti s dýchaním nosom;
  • zvýšená sekrécia hlienu;
  • suchosť sliznice sliznice nosovej dutiny;
  • eustachitis;
  • príprava na diagnostické (rinoskopické) a operatívne pôsobenie na ORL orgány;
  • komplexná liečba zápalu stredného ucha;
  • potreba očistiť nosnú dutinu od hlienu a hnisu.

Opis lieku

Sprej Afrin je určený na intranazálne použitie. Účinná látka oxymetazolín je vazokonstrikčná zložka (alfa-adrenergický agonista), ktorá je súčasťou komplexnej liečby alergickej vírusovej nádchy. Afrin 0,1% je určený na použitie u dospelých a dospievania. Používa sa iba podľa pokynov lekára. Afrin pre deti má dávku 0,05%.

Po postreku má činidlo vazokonstrikčný účinok, zmierňuje opuchy a začervenanie, zmierňuje prejavy rinitídy, vrátane alergie, spôsobené sezónnym rozkvetom rastlín alebo kontaktom s alergénmi. Liek sa môže použiť na rozvoj infekčných a zápalových procesov štruktúr orgánov sluchu (otitis media, eustachitis)..

Účinky použitia afrínu:

  • zvlhčenie sliznice;
  • odstránenie lokálnej opuchy;
  • úľavu od nosového dýchania;
  • znížený prietok krvi do venóznych plexov nosnej dutiny;
  • zníženie množstva výtoku z nosa;
  • zlepšenie kvality života pacientov s chronickými ORL chorobami.

Oxymetazolín má vazokonstrikčný účinok v priebehu prvých 5 až 10 minút po použití spreja. Zníženie opuchu znižuje tlak na sliznicu a otvorenie Eustachovej trubice, čo vám umožňuje dosiahnuť analgetický účinok pri zápale hlavných štruktúr ucha..

kontraindikácie

Afrin má, rovnako ako všetky ostatné lieky, niekoľko kontraindikácií:

  • precitlivenosť tela na oxymetazolín alebo na ktorúkoľvek pomocnú zložku liečiva;
  • arytmie;
  • závažné kardiovaskulárne komplikácie;
  • glaukóm s uzavretým uhlom;
  • atrofia nazálnej sliznice;
  • tendencia tvoriť polypy;
  • vek detí (do 6 rokov);
  • ateroskleróza malých a veľkých ciev.

Použitie afrínu počas tehotenstva, laktácie

Afrin sa môže používať počas tehotenstva so súhlasom ošetrujúceho lekára. Na pozadí hormonálnych zmien v tele sa u mnohých žien počas tehotenstva vyvinie nádcha. V tomto stave sa objavuje konštantný priehľadný výtok z nosa, sliznica sa môže stať edematózna a uvoľnená. Tehotné ženy sa sťažujú na bolesti hlavy, zatiaľ čo sliznica samotná buď vyschne alebo je nadmerne zvlhčená. V dôsledku chronickej rinitídy, ktorá nie je spojená s alergickými reakciami a vírusovými infekciami, sa riasovitý epitel stáva tenším, poraneným, čo zvyšuje riziko vzniku infekčných a zápalových ochorení, ktoré ovplyvňujú ORL orgány..

Pretrvávajúci výtok z nosa často vedie k objaveniu sa polypových výrastkov sliznice, ktoré je potrebné následne chirurgicky odstrániť. Polypy narúšajú normálne dýchanie, prispievajú k nedostatku kyslíka v mozgových tkanivách, bolesti hlavy, rozvoji nespavosti a syndrómu chronickej únavy. Preto musíte bojovať proti nádche pomocou komplexnej liečby a liekov schválených na použitie počas tehotenstva..

Mnoho žien si myslí, že aktívne zložky lokálnych nosných kvapiek nevniknú do krvi a tela nenarodeného dieťaťa. V skutočnosti má nazálna sliznica mnoho malých kapilár, ktoré živia riasovitý epitel, takže sprej preniká do krvného riečišťa v jednom alebo druhom stupni a pri pravidelnom používaní môže mať negatívny vplyv na plod. Počas tehotenstva je možné používať vazokonstriktory, ak prínos ich užívania preváži možné riziká pre zdravie plodu. Na fórach by ste sa nemali riadiť recenziami žien a ich odpoveďami. Len lekár môže predpisovať určité lieky, hodnotiť možné riziká a vedieť, ktorý agent av akej dávke môže poškodiť aktívne sa vyvíjajúce telo dieťaťa.

Oxymetazolín neovplyvňuje príčiny bežného prechladnutia, ale ovplyvňuje iba príznaky choroby. Pomáha zlepšovať pohodu, normalizuje spánok obnovením normálneho nosného dýchania. Pri chronickej rinitíde je dôležité nájsť príčinné faktory, ktoré vedú k hojnej sekrécii hlienu a opuchu sliznice, a má zmysel používať vazokonstriktory iba pri exacerbácii choroby a nie dlhšie ako 3-5 dní. Pri dlhodobom používaní sa účinok výrazne znižuje, keď si telo zvykne na oxymetazolín. Aby ste dosiahli hmatateľný terapeutický účinok, musíte zvýšiť dávku spreja..

Možné vedľajšie účinky

Afrín sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný lokálny liek, ktorý nespôsobí žiadne komplikácie pri dodržaní odporúčaného dávkovania. Riziko nežiaducich reakcií je minimalizované. Je dôležité postupovať podľa odporúčaní výrobcu, sprej používajte iba v akútnej fáze infekčných a zápalových ochorení, keď je výtok z nosa hojný..

Pri dlhodobom používaní sa môžu objaviť nasledujúce nepríjemné príznaky:

  • suchosť sliznice;
  • šteklenie, pálenie v nose;
  • kýchanie;
  • bolesť hrdla;
  • zmeny ukazovateľov vnútroočného tlaku;
  • ospalosť;
  • zvýšená srdcová frekvencia;
  • závrat.

Dlhodobé používanie oxymetazolínu vedie k vysušeniu sliznice a zníženiu jej ochranných vlastností. To zasa uľahčuje prenikanie patogénnych mikroorganizmov do tela, najmä do maxilárnych dutín, orofaryngu, stredného ucha, Eustachovej trubice. Nekontrolovaný príjem adrenergných agonistov znižuje lokálnu imunitu, zvyšuje riziko rozvoja chronických ORL patológií.

Ak sa objavia nežiaduce reakcie, mali by ste prestať užívať liek a kontaktovať svojho lekára.

Symptómy predávkovania sú zriedkavé, so značným prebytkom terapeutickej dávky. Prejavujú sa:

  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • hyperémia sliznice;
  • respiračné zlyhanie;
  • hypertermia;
  • silná ospalosť;
  • narušenie centrálneho nervového systému;
  • závraty, mdloby;
  • zmeny srdcového výkonu;
  • silné sucho v ústach, nosná dutina;
  • zúženie žiakov.

Keď sa objavia príznaky predávkovania, liečba je symptomatická, s povinným vysadením lieku. Odporúča sa užívať enterosorbenty a rušiť všetky lieky s vazokonstrikčným účinkom..

Vlastnosti spreja

Afrin sa používa ako nosný sprej. Dospelým a deťom starším ako 6 rokov sa odporúča, aby si do každej nosovej dierky urobili 1-2 spreje. Odporúča sa použiť liek po predbežnom očistení nosných pasáží od hlienu. Trvanie lokálnej liečby nie je dlhšie ako 5 dní. Ak na pozadí komplexnej liečby po tomto období nenájdete zlepšenie pohody, výtok z nosa a opuch pretrváva, musíte sa obrátiť na špecialistu..

Afrin sa predpisuje v komplexnej terapii spolu s antivírusovými, protizápalovými antibakteriálnymi liekmi. V detstve sa hlavná zložka lieku aktívne vstrebáva, čo zvyšuje riziko príznakov predávkovania. Závislosť od dlhodobej liečby oxymetazolínom sa vyskytuje rýchlejšie ako u dospelých. Mukózna výstelka nosných priechodov dieťaťa je tenká, náchylná k zápalom a zraneniam, a preto je pri používaní Afrinu nevyhnutné prísne sledovať dodržiavanie dávkovania a trvanie liečby prísne podľa odporúčaní uvedených v pokynoch..

Pri súčasnom použití spreja s inými alfa-adrenergickými agonistami sa pravdepodobnosť nežiaducich reakcií významne zvyšuje. Časté používanie vazokonstrikčných liekov často vedie k spomaleniu reakcie, k útlmu nervového systému. Tieto vedľajšie účinky sa však vyskytujú zriedkavo a iba vtedy, ak je porušený dávkovací režim..

Po otvorení fľaše sa liek môže použiť do 6 mesiacov pri dodržaní teplotného režimu. Skladujte na chladnom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia a detí, ktoré môžu využiť vašu neprítomnosť a použiť sprej na iné účely..

Afrin Pure Sea

Na vyplachovanie nosa sa používa čisté more Afrin. Produkt má zvlhčujúci účinok, bojuje proti príznakom sucha epitelu. Hlavnou zložkou spreja je morská voda, ktorá sa čistí osobitným spôsobom. Droga je úplne prirodzená, preto sa môže používať v detstve. Morská voda obnovuje sliznice, znižuje riziko exacerbácie vírusových chorôb, podporuje regeneráciu a účinne odstraňuje kôry a sekréty, čím uľahčuje dýchanie..

Produkt sa vytvára ako výsledok procesu sterilizácie filtrácie. Morská voda sa premieňa na izotonický roztok, čím sa koncentrácia solí znižuje na určité hodnoty. Súčasne si kompozícia zachováva množstvo minerálov a užitočných zložiek, ktoré stimulujú metabolické procesy v tkanivách nosa, aktívne zvlhčujú a regenerujú tkanivá. Aplikácia prostriedku v zimnej sezóne, keď je vzduch v priestoroch veľmi suchý, zabraňuje tvorbe kôrok, suchosti a mikrotrhlinám epitelu.

Afrin Pure Sea je ideálne pre nosnú sprchu. Procedúra čistenia nosa je úplne kontrolovaná pacientom kvôli zvláštnostiam štruktúry fľaše a prítomnosti ventilu, ktorý zabraňuje náhodnému úniku liečiva. Intenzitu striekania môžete regulovať tvrdším alebo ľahším stlačením aplikátora.

Návod na použitie Afrin ® (Afrin ®)

Držiteľ rozhodnutia o registrácii:

Produkovaný:

Kontakty na otázky:

Dávkovacia forma

reg. Č.: LP-001819 od 30.08.12 - Neurčito Dátum opätovnej registrácie: 26.11.19
Afrin®

Uvoľňovacia forma, balenie a zloženie Afrin ®

Nosný sprej vo forme gélovej suspenzie bielej alebo takmer bielej farby s charakteristickým citrusovým zápachom.

1 ml
oxymetazolín hydrochlorid500 mcg

Pomocné látky: dihydrát edetátu disodného - 0,3 mg, hydrogénfosforečnan sodný - 0,975 mg, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného - 5,525 mg, povidón K29-32 - 30 mg, roztok benzalkóniumchloridu 17% - 1,471 mg, makrogol 1450 - 50 mg, benzylalkohol - 2,5 mg, mikrokryštalická celulóza a sodná soľ karmelózy (Avicel RC-591) - 30 mg, citrónová aróma - 1,5 mg, čistená voda - qs do 1 ml.

15 ml - liekovky vyrobené z polyetylénu s vysokou hustotou s objemom 20 ml (1) s dávkovacím zariadením na jemné rozprašovanie - kartónové obaly.

farmaceutický účinok

Aktuálny vazokonstriktor, alfa-adrenostimulant. Oxymetazolín spôsobuje vazokonstrikciu slizníc nosa, paranazálnych dutín a Eustachovej trubice, čo vedie k zníženiu ich edému a uľahčuje nosné dýchanie pri alergickej a / alebo infekčnej zápalovej nádche..

V dôsledku prítomnosti nazálnych pomocných látok v spreji (mikrokryštalická celulóza a sodná soľ karmelózy, povidón-K29-32) liek nevyteká z nosa a nevypúšťa sa do krku, pretože po zavedení do nosných kanálikov sa sprej stáva viskóznejším a lepí na nosnú sliznicu efektívnejšie ako štandardný vodný roztok.

Podľa klinických štúdií liek začína pôsobiť do 1 minúty, účinok trvá až 12 hodín.

farmakokinetika

Pri aplikácii vo forme nosného spreja sa oxymetazolín v krvnej plazme prakticky nedeteguje.

Drops Afrin: návod na použitie a recenzie

Kvapky (sprej) Afrin - moderný liek na nachladnutie na lokálne použitie. Liek má výrazný vazokonstrikčný účinok, znižuje opuch nosovej sliznice, čo pomáha uľahčiť nosové dýchanie. Pôsobenie kvapiek začína 15 minút po ich vkĺznutí do nosového prechodu a trvá približne 8 hodín. O podrobnostiach používania Afrinu sa môžete dozvedieť z podrobných pokynov na používanie..

Všeobecný opis kvapiek (zloženie, balenie)

Afrin (Afrin) sa vyrába vo forme spreja (0,05% alebo 0,1%), čo je hustá biela alebo takmer biela tekutina s citrusovou arómou. Oxymetazolín je účinná látka, na ktorej sa vyvinul terapeutický účinok liečiva. Zloženie navyše obsahuje tieto zložky:

  • Avicell RC-591 (mikrokryštalická celulóza, sodná soľ karmelózy);
  • benzalkóniumchlorid;
  • makrogol 1450;
  • povidón K 29-32;
  • phenylcarbinol;
  • sodná soľ EDTA;
  • hydrogénfosforečnan sodný;
  • dihydrogenfosforečnan sodný;
  • vyčistená voda.

Pre citrusovú arómu je kompozícia doplnená citrónovou príchuťou. Liek je balený v 15 alebo 20 ml polypropylénových fľašiach. Na liečbu detí sa používajú kvapky s 0,05% účinnej látky, pre dospelých - 0,1%. Fľaša je vybavená dávkovacím zariadením s funkciou jemného rozprašovania a ochranným uzáverom na ovládanie prvého otvoru. Jedno balenie obsahuje fľašu a písomnú informáciu pre používateľov s podrobným popisom lieku. Vyrobené v USA spoločnosťou MSD Consumer Care, Inc.

Liečivé vlastnosti

Úcinná látka oxymetazolín je alfa-adrenergný agonista. V nízkych koncentráciách má najmä alfa-adrenergný účinok, vo vysokých koncentráciách tiež pôsobí na alfa-adrenergné receptory. Zúženie ciev v mieste aplikácie. Pri intranazálnom podaní znižuje opuch sliznice horných dýchacích ciest, uľahčuje nosové dýchanie a znižuje prietok krvi do žilových dutín..

Systémová absorpcia pri lokálnej aplikácii je zanedbateľná. Preto sa po instilácii do krvi zaznamená malá koncentrácia zložiek, čo je klinicky nevýznamné. Vylučuje sa obličkami močom alebo stolicou v nezmenenej podobe. Polčas je 5-8 dní.

Indikácie pre vymenovanie

Kvapky afrínu sú určené na symptomatickú liečbu rinitídy alergickej alebo infekčnej povahy. Droga sa používa aj v nasledujúcich podmienkach:

  • sínusitída - zápal sliznice jedného alebo viacerých paranazálnych dutín;
  • eustachitída - choroba Eustachovej trubice, v dôsledku ktorej dochádza k narušeniu ventilácie v strednom uchu;
  • senná nádcha (senná nádcha) je sezónne ochorenie spôsobené alergickou reakciou na peľ.

Afrin sa môže používať pred lekárskymi a diagnostickými postupmi, napríklad rinoskopiou.

Zoznam kontraindikácií

Droga má niekoľko kontraindikácií, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri predpisovaní. Tie obsahujú:

  • atrofická rinitída;
  • deti do 6 rokov;
  • alergia alebo vysoká citlivosť na ktorúkoľvek zložku.

Diabetes mellitus, ateroskleróza, nízky krvný tlak, zlyhanie srdca, zlyhanie pečene a obličiek, glaukóm s uzavretým uhlom, ochorenia štítnej žľazy - stavy, pri ktorých sa Afrin používa opatrne, ako je uvedené v návode na použitie, počas tehotenstva a laktácie je povolené predpísať kvapky, ale iba po dôkladnom vyhodnotení možného poškodenia plodu a dieťaťa lekárom.

Spôsob aplikácie

Afrínový sprej sa vstrekuje do nazálneho priechodu striekaním. Dávkovací režim závisí od veku pacienta. Štandardná schéma použitia uvedená v pokynoch:

  • dospelí a dospievajúci - 2 spreje;
  • deti od 6 rokov - 1 sprej.

Frekvencia používania pre všetky vekové kategórie je 2-krát denne. Odporúča sa udržiavať interval 6-8 hodín. Dĺžka liečby je stanovená ošetrujúcim lekárom, ale nemala by prekročiť 5 dní pre deti a 7 dní pre dospelých. Inak dôjde k pretrvávajúcej závislosti, čo vedie k nedostatku terapeutického výsledku..

Nežiaduce reakcie, predávkovanie

Počas liečby sa u niektorých pacientov môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie na používanie Afrinu. Tie obsahujú:

  • suchosť a pálenie nosovej sliznice;
  • časté kýchanie;
  • sucho a bolesť hrdla.

Zriedkavo sa zaznamenávajú tachykardia, zvýšený krvný a vnútroočný tlak, úzkosť, triaška ruky, závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť, ospalosť..

Prípady predávkovania sú veľmi zriedkavé. Spravidla sa vyskytnú vážne následky, keď sa dávka prekročí v maximálnej možnej miere alebo ak sa liek užije ústami. Najnebezpečnejšie príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť:

  • pocit dychu;
  • poruchy dýchacieho systému;
  • prerušenia práce srdca;
  • prudké zvýšenie krvného tlaku;
  • utláčanie funkcií centrálneho nervového systému;
  • pľúcny edém;
  • anafylaktický šok.

Liečba je symptomatická. V niektorých prípadoch je potrebná hospitalizácia pacienta. V závažnejších prípadoch sa terapia vykonáva na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ak neurobíte lekárske opatrenia, existuje možnosť smrti. V dôsledku toho - smrť.

Osobitné informácie, interakcie

Afrin by sa nemal používať v pediatrii pre deti mladšie ako 6 rokov. Musíte tiež vziať do úvahy, že u detí sú zložky lieku schopné intenzívnejšie preniknúť do systémového obehu. Toto ohrozuje rozvoj vedľajších účinkov. Preto je potrebné dávkovanie veľmi pozorne sledovať. V žiadnom prípade ho nezvyšujte.

Aktívne zložky liečiva sú schopné pôsobiť na centrálny nervový systém a inhibovať ho. Túto skutočnosť musia brať do úvahy vodiči dopravy a osoby vykonávajúce potenciálne nebezpečnú prácu. Nedovoľte, aby sa sprej dostal do očí. Ak k tomu dôjde, musia sa opláchnuť veľkým množstvom vody, v prípade potreby konzultovať s oftalmológom.

Riziko nežiaducich reakcií sa zvyšuje, keď sa Afrin kombinuje s liekmi skupiny alfa-adrenergných agonistov. Ich súčasné použitie s lokálnymi anestetikami môže spôsobiť ich dlhodobý účinok.

Ďalšie informácie

Kvapky Afrin si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni bez lekárskeho predpisu. Čas použiteľnosti uzavretej fľaše je 5 rokov od dátumu výroby, ktorý výrobca uvádza na označenom obale a na samotnej fľaši. Po otvorení je liek vhodný na použitie do 6 mesiacov. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C. Prístup detí a domácich miláčikov k liekom je nevyhnutne obmedzený.

Populárne analógy

Existuje veľké množstvo liekov, ktoré môžu nahradiť africké nazálne kvapky. Najpopulárnejšie sú tieto:

  1. Nazivín je syntetický liek používaný lokálne v ORL praxi na liečenie akútnych respiračných chorôb, ktoré sú sprevádzané nádchou..
  2. Nazol je nazálny sprej s vazokonstrikčným účinkom. Účinná látka - oxymetazolín hydrochlorid,
  3. Fazin - zužuje arterioly nosovej sliznice, čo vedie k zníženiu edému, hyperémie a exsudácie. Indikácie - akútna nádcha, sínusitída, eustachitída, zápal stredného ucha.
  4. Xilen je vazokonstrikčný liek na liečenie nádchy spôsobenej vírusovými infekciami, alergickou nádchou, sínusitídou, zápalom stredného ucha. Xylometazolín je účinná látka.
  5. Fornos je liek s lokálnym vazokonstrikčným účinkom, ktorý sa používa na uľahčenie nazálneho dýchania s nádchou. Xylometazolín hydrochlorid - účinná látka.
  6. Rinostop - vazokonstrikčné nosné kvapky. Indikácie pre použitie pri: otitis media a sinusitis, akútnych respiračných chorobách, akútnej alergickej rinitíde.

Všetky náhrady majú vazokonstrikčný účinok, ale v zmesi môžu byť prítomné aj iné látky. Majú tiež vlastný zoznam indikácií, kontraindikácií a vedľajších účinkov, ktorým treba venovať pozornosť. V takom prípade je lepšie poradiť sa s odborníkom.

recenzia

Vždy som si kúpil iba Afrina, keď sa objavil výtok z nosa. Účinnosť, dlhodobé pôsobenie, nízke náklady sú hlavnými výhodami lieku. Spravidla to striekam ráno pred prácou a večer pred odchodom domov. Iba za 3 dni výtok z nosa zmizne, nosné dýchanie sa úplne obnoví. Nikdy som nebol v Afrine sklamaný. Iba pozitívne dojmy o ňom.

Trpím alergickou nádchou už vyše 30 rokov. Skúsil som takmer všetky známe lieky, ktoré tiež pomáhajú, ale existuje jedna, ale. Musím brať lieky na vysoký krvný tlak. Sú chvíle, keď beriem veľké dávky. Preto sa zvyšuje upchatie nosa, väčšina nosných kvapiek nepomáha. V tomto prípade pomáha iba Afrin. S ním som začal pokojne spať. Ale nepoužívam to dlhšie ako týždeň v rade, obávam sa, že si na to zvyknem. Všimol som si, že som to znova použil iba na noc - nechcem si na to zvyknúť.

Afrin bol predpísaný terapeutom, keď som sa doslova dusil z prechladnutia. S ostatnými nosnými kvapkami som si nevšimol veľký rozdiel. Jediná vec, ktorú som si všimol, bola dlhšia akcia. Kvapal som kvapkami iba dvakrát denne. A to mi stačilo. Hlavnou vecou nie je preháňať ho a užívať liek nie dlhšie ako 5 dní, inak sa nádcha nemôže vyliečiť ničím. Stáva sa chronickým.

Výtok z nosa počas chrípky bol ošetrený pomocou Afrina. Produkt je vo forme spreja, podľa pokynov je potrebné postrekovať iba dvakrát denne, dve injekcie. Po dvoch dňoch sa nosné preťaženie v noci zastavilo. Musíte túto drogu používať 5 dní, tak som išiel kurzom až do konca. Nepozoroval som žiadne popísané vedľajšie účinky.

Afrin je účinný liek na nazálnu rinitídu pre dospelých a deti staršie ako 6 rokov. Liečivo má predĺžený účinok, ktorý znižuje riziko vzniku vedľajšieho účinku vo forme suchých slizníc. Ďalšie nežiaduce následky sú mimoriadne zriedkavé. Je potrebné aplikovať sprej bez prekročenia dávky. Pred použitím Afrinu u detí je lepšie poradiť sa s detským lekárom..

Afrin

Indikácie pre použitie

Rinitída alergickej a infekčnej zápalovej etiológie, sínusitída, eustachitída, senná nádcha. Konjunktiválny edém, alergická konjunktivitída, konjunktivitída neinfekčnej etiológie (napr. Dym, prach, vystavenie vetru a slnku, chlórovaná voda, umelé osvetlenie).

Možné analógy (náhrady)

Účinná látka, skupina

Dávkovacia forma

Nosné kvapky, nosné kvapky [pre deti], nosné spreje

kontraindikácie

Precitlivenosť na zložky lieku, atrofická rinitída, gravidita, laktácia, CHF, arytmie, ťažká ateroskleróza, arteriálna hypertenzia, tyreotoxikóza, diabetes mellitus, chronické zlyhanie obličiek, glaukóm s uzavretým uhlom, vek detí (do 6 rokov - na očné kvapky).

Spôsob použitia: dávkovanie a priebeh liečby

Dospelí a deti staršie ako 12 rokov - intranazálne 1 - 2 kvapky 0,025 - 0,05% roztoku v každom nosovom kanáliku 2 - 3-krát denne alebo 2 - 3 injekcie do každého nosového kanálika s intervalom 10 - 12 hodín..

Deti od 6 do 12 rokov - 1 injekcia do každého nosového prechodu.

V prípade kongescie a opuchu spojovky - 1 - 2 kvapky 0,025% roztoku v každom spojivkovom vaku. Mnohonásobnosť aplikácie sa môže zvýšiť až 4-krát. Ak je potrebné pokračovať v liečbe dlhšie ako 3-5 dní, je potrebná konzultácia s lekárom.

farmaceutický účinok

Lokálny alfa adrenergický stimulant. Oxymetazolín má vazokonstrikčný účinok. Pri intranazálnom podaní sa opuch sliznice horných dýchacích ciest znižuje. Keď sa aplikuje do spojovkového vaku, znižuje opuch spojovky. Akcia sa prejavuje 15 minút po aplikácii a trvá 6-8 hodín.

Vedľajšie účinky

Prechodná suchosť a pálenie nosovej sliznice, sucho v ústach a krku, kýchanie; zvýšený krvný tlak, zvýšená úzkosť, nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, nespavosť, búšenie srdca, poruchy spánku.

Pri dlhodobom používaní - tachyfylaxia, reaktívna hyperémia sliznice a atrofia sliznice nosovej dutiny.

Pri podaní spojoviek - mydriáza, paréza ubytovania, podráždenie spojiviek a okolitých tkanív, stiahnutie očných viečok.

Predávkovanie. Príznaky: pri intranazálnom podaní - tachykardia, zvýšený krvný tlak, depresia centrálneho nervového systému; pri používaní očných kvapiek - podráždenie a suchosť očí, mydriáza, zvýšený vnútroočný tlak.

Liečba predávkovania: symptomatická.

špeciálne pokyny

V odporúčanom dávkovaní sa Afrin môže používať najviac 3 dni bez konzultácie s lekárom. Zabráňte tomu, aby sa liek určený na intranazálne podanie dostal do očí. Liek ovplyvňuje videnie, je možné zníženie reakčnej rýchlosti.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Bezpečnosť lieku u tehotných žien a počas laktácie nebola stanovená, preto by sa liek mal predpisovať počas tehotenstva a počas dojčenia, iba ak očakávaný prínos z užívania lieku pre matku preváži potenciálne riziko pre plod alebo dieťa..

Interakcia

Užívanie Afrínu spomaľuje absorpciu lokálnych anestetík, predlžuje ich účinok.

Súbežné podávanie s inými vazokonstrikčnými liečivami zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Pri súčasnom vymenovaní blokátorov MAO a tricyklických antidepresív - zvýšenie krvného tlaku.

Podmienky skladovania

Pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C.

Držte mimo dosahu detí.

Skladovateľnosť

Nepoužívajte po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale.

Afrin

Ceny v lekárňach online:

Afrin je a-adrenostimulujúci liek na lokálne použitie v ORL praxi, vazokonstrikčný účinok.

Forma uvoľnenia a zloženie

Afrin sa vyrába vo forme nazálneho spreja: biela alebo takmer biela gélová suspenzia s charakteristickým citrusovým zápachom (každá po 15 ml v 23 ml plastových fľaštičkách, kompletná s jemným rozprašovačom, 1 sada v kartónovej škatuli).

Zloženie 1 ml suspenzie:

  • účinná látka: oxymetazolín hydrochlorid - 0,5 mg;
  • ďalšie zložky: hydrogénfosforečnan sodný, dihydrát edetátu disodného, ​​povidón K29-32, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, ​​roztok benzalkoniumchloridu 17%, citrónová príchuť, benzylalkohol, avicel RC-591 (mikrokryštalická celulóza a karmelóza sodná), makrogol 1450, čistená voda.

Indikácie pre použitie

  • rinitída (nádcha) alergickej a / alebo infekčnej a zápalovej povahy (symptomatická terapia);
  • eustachitis;
  • zápal prínosových dutín;
  • senná nádcha.

kontraindikácie

  • atrofická rinitída;
  • kombinované použitie s inhibítormi monoaminooxidázy (MAO), ako aj obdobie 14 dní po ich zrušení;
  • vek do 6 rokov;
  • precitlivenosť na zložky lieku.

Pri používaní afrínu pri nasledujúcich chorobách je potrebná opatrnosť:

  • glaukóm s uzavretým uhlom;
  • arteriálna hypertenzia;
  • ťažká ateroskleróza;
  • ischemická choroba srdca;
  • chronické srdcové zlyhanie, arytmie;
  • tyreotoxikóza, hypertyreóza;
  • chronické zlyhanie obličiek;
  • diabetes;
  • hyperplázia prostaty s klinickými príznakmi.

Vzhľadom na nedostatok údajov potvrdzujúcich bezpečnosť užívania lieku počas tehotenstva a laktácie je jeho použitie možné iba vtedy, ak zamýšľaný prínos liečby preváži možné riziko vedľajších účinkov..

Spôsob podania a dávkovanie

Afrin sa podáva intranazálne.

Pred prvým použitím spreja musíte kalibrovať niekoľkokrát stlačením striekacej hlavy.

Pre deti staršie ako 6 rokov a dospelých sa liek podáva denne v intervaloch 10 až 12 hodín, v prípade potreby môžu dospelí injekciu aplikovať trikrát denne. Odporúčaná dávka sú 2 až 3 injekcie do každého nosového prechodu. Neprekračujte frekvenciu použitia a uvedené dávky..

Pred každým použitím fľašu dôkladne pretrepte..

Vedľajšie účinky

Počas liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce miestne reakcie: pálenie a suchosť nosnej sliznice (dočasné), sucho v krku a ústach, kýchanie. Pri dlhodobom používaní, atrofii, podráždení a reaktívnej hyperémii nosovej sliznice sa môže vyskytnúť tachyfylaxia..

Systémové účinky oxymetazolínu zahŕňajú: bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku / nespavosť, zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, zvýšenú úzkosť, nevoľnosť.

špeciálne pokyny

Príznaky nazálnej kongescie sa môžu vrátiť po viac ako 7 dňoch liečby. Ak potrebujete sprej používať dlhšie ako 5 dní, musíte sa poradiť s odborníkom..

Dajte si pozor na kontakt so sliznicami očí.

Ak je dodržaný odporúčaný dávkovací režim, Afrin nemá nepriaznivý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a iné mechanizmy. Zároveň, ak je užívanie lieku sprevádzané rozvojom závratov alebo iných nežiaducich účinkov systémovej povahy, odporúča sa zdržať sa činností, ktoré si vyžadujú vysokú rýchlosť reakcií a sústredenie pozornosti..

Liekové interakcie

  • Inhibítory MAO (vrátane obdobia 14 dní po ukončení ich príjmu), tricyklické antidepresíva: zvýšenie krvného tlaku;
  • lokálne anestetiká: doba ich pôsobenia sa predlžuje v dôsledku spomalenia absorpcie;
  • iné vazokonstrikčné lieky: zvyšuje sa riziko vedľajších účinkov.

analógy

Afrínové analógy sú: Xymelín, Galazolín, Otrivín, Rinosprey, Sanorín, Dlyanos, Nafttizín, Xilen, Tizin Xylo, Farmazolin, Grippostad Rino atď..

Podmienky skladovania

Uchovávajte mimo dosahu detí pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C.

Inštrukcie a aplikácie afrínskeho spreja pre deti

analógy

Namiesto afrínskych sprejov sa môžu použiť ďalšie nazálne lieky obsahujúce oxymetazolín, napríklad Nazivin, Sialorrino, Nazol alebo Knoxprey..

Medzi nimi sú nielen spreje, ale aj kvapky, vrátane kvapiek s nižšou koncentráciou aktívnej zložky, čo umožňuje ich použitie u mladších detí. Napríklad 0,01% „Sialor Rino“ sa môže odkvapkávať aj novorodencom. Okrem toho môže byť „afrín“ nahradený vazokonstrikčnými liekmi s rôznym zložením („Tizin“, „Otrivin“ atď.), Ale iba podľa predpisu lekára, pretože majú iné účinné látky a majú vlastné obmedzenia v používaní..

Inštrukcie na používanie

Aby Afrin pracoval efektívne, musíte tento liek používať správne:

  • mali by ste začať používať sprej s „kalibráciou“, ktorá vyžaduje niekoľko kliknutí na sprej;
  • pred každým zavlažovaním treba fľašu dôkladne pretrepať;
  • pretože liečivo je účinné počas 10 až 12 hodín, liečenie nosných pasáží sa vykonáva presne v tomto intervale;
  • liek sa vstrekne do každej nosovej dierky dvoma alebo tromi kliknutiami;
  • nie je potrebné hádzať hlavou späť na podávanie lieku;
  • po zavlažovaní sa musí striekacia hlava utrieť papierovou utierkou a uzavrieť viečkom;
  • maximálne trvanie liečby "Afrin" - 7 dní.

Odporúčané dávkovanie pri použití lieku

Ako je uvedené vyššie, liek sa používa intranazálne:

  • Dospelí a dospievajúci - dvakrát denne, 2 injekcie.
  • Deti od 6 rokov - odporúča sa 1 sprej spreja, zvlášť do každej nosovej dierky. Je potrebné poznamenať, že pri liečbe detí by maximálny počet injekcií nemal prekročiť 2.

Pred začiatkom liečby, bez ohľadu na vek, je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý určí jej trvanie, je však potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že priebeh liečby by nemal presiahnuť 5 dní. Ak je priebeh liečby prekročený, u pacienta sa vyvinie závislosť na oxymetazolíne a v dôsledku toho sa účinok použitia spreja významne znižuje..

Ak po 5 dňoch od začiatku liečebného postupu pacient neprešiel charakteristickými symptómami choroby, potom je v tomto prípade potrebné znovu konzultovať s lekárom a určiť alternatívny spôsob liečby, ktorý bude založený na použití iného lieku, ktorý bude založený na inej účinnej zložke..

Toto preventívne opatrenie je potrebné z dôvodu zabránenia možnosti predávkovania sprejom „Afrin“, ako aj zníženia pravdepodobnosti závislosti na spreji..

Zloženie a forma uvoľnenia

Afrin sa vyrába vo forme spreja: 0,1% - sprej pre dospelých a 0,05% - sprej pre deti, v objeme 15 a 20 ml. Fľaša s rozprašovačom je zabalená v kartónovej škatuli.

Pomocné látky, ktoré tvoria Afrin pre deti, rozprašujú 0,05%: čistená voda do 1 ml, benzylalkohol do 2,5 mg, makrogol 1450 až 50 mg, karmelóza sodná a mikrokryštalická celulóza do 30 mg, citrónová príchuť do 1, 5 mg, dihydrát edetátu disodného do 300 μg, hydrogénfosforečnan sodný do 975 μg, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného do 5,525 mg, roztok benzalkoniumchloridu 17% až do 1,471 mg, K29-32 povidón až do 30 mg.

Afrin spray pre deti 0,05% má bielu alebo takmer bielu farbu, gélovú konzistenciu a charakteristickú citrusovú vôňu.

Pomocné látky zahrnuté v prípravku Afrin zvlhčujúce 0,05%: čistená voda do 1 ml, benzylalkohol do 2,5 mg, makrogol 1450 až 50 mg, karmelóza sodná a mikrokryštalická celulóza do 30 mg, citrónová príchuť do 1,5 mg, dihydrát edetátu disodného do 300 μg, hydrogénfosforečnan sodný do 975 μg, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného do 5,525 mg, roztok benzalkoniumchloridu 17% až do 1,471 mg, K29-32 povidón do 30 mg, glycerol do 5 mg.

Zvlhčovacie dieťa Afrin 0,05% má bielu alebo takmer bielu farbu, gélovú konzistenciu a charakteristickú citrusovú vôňu.

Pomocné látky, ktoré tvoria liek Afrin extra detský 0,05%: čistená voda do 1 ml, benzylalkohol do 2,5 mg, makrogol 1450 až 50 mg, sodná soľ karmelózy a mikrokryštalická celulóza do 30 mg, citrónová príchuť do 1,5 mg, dihydrát edetátu disodného do 300 μg, hydrogénfosforečnan sodný do 975 μg, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného do 5,525 mg, roztok benzalkoniumchloridu 17% až do 1,471 mg, K29-32 povidón do 30 mg, cineol do 200 μg, levomentol do 600 μg, gáfor do 200 mcg.

Afrin Extra pre deti 0,05% má bielu alebo takmer bielu farbu, gélovú konzistenciu a charakteristickú vôňu mentolu.

farmaceutický účinok

Účinnou látkou nosového spreja Afrin je oxymetazolín hydrochlorid, ktorý patrí k alfa-adrenergným agonistom. Preto pri topickej aplikácii táto látka spôsobuje vazokonstrikčný účinok, v dôsledku čoho sú výrazne znížené opuchy a zápaly. Pri lokálnom podaní na nos liečivo pôsobí na nosnú sliznicu, jej paranazálne dutiny, Eustachovu trubicu, čo vedie k významnému a rýchlemu zmierneniu nosného dýchania. Afrin je účinný pri rinitíde rôznych etiológií (alergických, infekčných a zápalových).

Excipienty obsiahnuté v prípravku, ako je mikrokryštalická celulóza, povidón, sodná soľ karmelózy, poskytujú dodatočnú viskozitu, ktorá neumožňuje, aby vytiekla z nosa alebo rýchlo stekala do hrdla. Zvýšenie viskozity tiež umožňuje liečivu zostať v patologicky zmenenej zóne dlhšie a prispieva k najvyššiemu percentu absorpcie..

Hydratačný sprej Afrin je navyše obohatený o glycerol a makrogol, ktorý vám umožňuje udržať vlhkosť na sliznici orgánov ORL a tiež pomáha zmierniť prejavy podráždenia a suchosti..

Africký extra nosový sprej navyše obsahuje eukalyptus (cineol), gáfor, mentol (levomenthol), ktoré dráždia studené receptory trigeminálneho nervu, čo zasa prispieva k vzniku chladiaceho účinku..

Účinná látka lieku Afrin tiež pomáha znižovať tvorbu hlienu a má účinok sušenia.

Farmakologické pôsobenie hydrochloridu oxymetazolínu sa vyvíja po 1 minúte a najvyššiu účinnosť dosiahne po 15 minútach. Trvanie lieku trvá až 12 hodín.

Po lokálnej aplikácii oxymetazolínu je hydrochlorid v krvnej plazme prakticky nedetegovateľný.

vymenovanie

Liek patrí do skupiny alfa-adrenergných agonistov, obsahuje oxymetazolín - vazokonstriktor, ktorého účinok je zameraný na zúženie kapilár a zníženie prietoku krvi v cievach. Ak sa používa na instiláciu spojovkového vaku, pomáha zmierniť opuch spojivky. Výrobok začne pôsobiť približne o štvrtinu hodiny po postreku a pokračuje vo svojej práci približne 6-8 hodín.

Afrin je dostupný nielen vo forme kvapiek, ale aj vo forme spreja.

Medzi indikácie, pre ktoré sa sprej môže použiť, patria:

  • rinitída rôznej povahy (alergická, infekčná a zápalová);
  • zápal prínosových dutín;
  • eustachitída (zápal v zvukovej trubici);
  • senná nádcha.

Môže byť tiež použitý na zápal spojiviek alergickej a neinfekčnej povahy, napríklad spôsobený podráždením prachom, vetrom, slnkom, spojivkovým edémom..

Indikácie pre použitie

Sprej „Afrin“ sa odporúča používať, keď sa po predchádzajúcej konzultácii s lekárom objavia nasledujúce príznaky:

  • Zápalové procesy vyskytujúce sa na sliznici nosnej dutiny, ktoré sú sprevádzané opuchom nosných ciest, ťažkosťami pri dýchaní nosa, výskyt veľkého množstva hlienu. Príčinou zápalových procesov môžu byť rôzne vírusy aj alergické reakcie..
  • Vasomotorická rinitída, ktorá je primárne spôsobená rôznymi poruchami neuroreflexných mechanizmov, v tomto prípade sú dráždivé - studený vzduch, štipľavý zápach atď..
  • Eustachio.

Uvoľnenie formulárov a cien

Afrin vyrába nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer. Uvoľňovacia forma - nosový sprej.

Liečivo je k dispozícii v uzavretej nepriehľadnej fľaši s objemom 23 ml. Plavidlo je vybavené rozprašovacím zariadením, ktoré je uzavreté ochranným uzáverom.

Niektoré matky požiadajú Afrina o kvapky v lekárni. Liek nie je v tejto forme k dispozícii.

Nanášanie spreja je jednoduché a pohodlné (na rozdiel od kvapiek). Stačí postrekovať liek do nosa dieťaťa bez toho, aby si musel ľahnúť s hlavou odhodenou dozadu. Pri použití spreja je tiež ťažké predávkovať. Výrobcovia dávajú tejto dávkovacej forme stále viac prednosť..

Sprej je k dispozícii v troch verziách. V každej z nich je účinnou látkou oxymetazolín hydrochlorid a hlavné rozdiely spočívajú v ďalších zložkách:

  • Afrin (normálny, klasický);
  • Afrin Extra (kompozícia navyše obsahuje eukalyptus, mentol a gáfor);

Spray Extra sa používa pri komplexnej liečbe sinusitídy, frontálnej sinusitídy, spenoiditídy a iných typov sinusitídy..

  • Afrin Moisturizing (má ďalší zvlhčujúci účinok, je vhodný pre malých pacientov, ktorých nosná sliznica vyschne).

Afrin je droga, ktorá nemá špeciálnu formu uvoľnenia pre deti.

Lieky si môžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Priemerná cena za liek je 210 rubľov.

Dôležité! Tam je Afrin Pure Sea, ktoré sa líši od obvyklých Afrin v mechanizme účinku a indikácie. Nezamieňajte si ich!
Afrin Pure Sea je sterilná morská voda obohatená stopovými prvkami pre výplach nosa.

Produkt sa môže používať pre batoľatá od druhého týždňa života. Nevzťahuje sa na vazokonstriktor, hoci má podobný názov. Vyrába ho rovnaká nemecká spoločnosť Bayer.

Afrin Pure Sea je sterilná morská voda obohatená stopovými prvkami na oplachovanie nosa. Produkt sa môže používať pre batoľatá od druhého týždňa života. Nevzťahuje sa na vazokonstriktor, hoci má podobný názov. Vyrába ho rovnaká nemecká spoločnosť Bayer.

Aerosol Clean Sea je určený na čistenie nosných kanálikov.

Vedľajšie účinky

Lieková terapia sa ľahko toleruje, výsledné vedľajšie účinky sú krátkodobého mierneho charakteru. Pokyny výrobcu opisujú nasledujúce negatívne javy, ktoré sa vyskytujú pri prekročení dávky alebo pri prekročení doby používania:

  1. Lokálne reakcie - sucho v krku, ústna dutina; pálenie alebo suchosť v nosných priechodoch, kýchanie; lokálne kožné reakcie.
  2. Systémové reakcie - nespavosť, stav zvýšenej úzkosti, zvýšený krvný tlak, nevoľnosť, búšenie srdca, bolesti hlavy a závraty.
  3. Pri dlhodobom používaní - atrofia nosovej sliznice, tachyfylaxia, reaktívna hyperémia.

Ako liek funguje

K dispozícii je tiež hydratačný sprej Afrin. Obsahuje glycerín. Môže sa použiť na nadmerné vysušenie sliznice.

Silnejším sprejom je Afrin Extro, ktorého zloženie obsahuje ďalšie látky, ktoré zvyšujú účinok terapeutického účinku lieku.

V dôsledku vazokonstrikčného účinku dochádza k zníženiu opuchy, uvoľneniu sliznice, zníženému množstvu sekrécie a výtoku z nosa sa zbaví.

Ako už bolo uvedené, oxymetazolín patrí do skupiny adrenostimulantov alfa receptorov. To znamená, že priťahuje hormón adrenalín do postihnutej oblasti. Je to dôsledkom toho, že priemer kapilár sa zužuje a priepustnosť steny ciev sa znižuje. Výsledkom tohto účinku je eliminácia pocitu nazálnej kongescie, proces tvorby hlienu je inhibovaný. Podobné pôsobenie sa vyskytuje v paranazálnych dutinách, takže liek možno predpísať na sínusitídu, frontálnu sínusitídu a ďalšie formy sínusitíd..

Zvlhčujúci účinok je spôsobený pomocnými zložkami. Prvým je makrogol, ktorý dokáže absorbovať veľa vlhkosti. Druhým je glycerol. Je to olejovitá látka, ktorá pokrýva sliznicu vo veľmi tenkej vrstve. Vďaka tomuto pôsobeniu sa eliminuje podráždenie, vykonávajú sa ochranné funkcie, ktoré zabraňujú podráždeniu nosovej sliznice suchým a znečisteným vzduchom..

Ďalšou výhodou je prítomnosť v kombinácii pomocných látok, ktoré bránia liečivu v stekaní po zadnej časti hrtanu. V dôsledku toho sa zvyšuje účinnosť lokálneho účinku lieku a pravdepodobnosť rozvoja atrofickej laryngitídy alebo faryngitídy sa tiež zníži na nulu..

Spôsob aplikácie

Liek Afrin, predávaný v lekárňach, sa používa na intranazálne (nazálne) použitie u detí starších ako 6 rokov a dospelých..

Všeobecné odporúčania na použitie lieku by sa mali používať iba v prípadoch, keď neexistujú žiadne iné predpisy od ošetrujúceho lekára.

Pred použitím lieku sa musí fľaša s obsahom dobre pretrepať a v prípade prvého použitia novej fľaše urobiť dve alebo tri kliknutia, aby sa „kalibrovala“.

Deti staršie ako 6 rokov a dospelí sa odporúčajú podať 2-3 injekcie Afrinu do každého nosového prechodu. Interval medzi aplikáciami by mal byť najmenej 10 - 12 hodín u detí a 3-krát denne u dospelých.

Odporúčaná dávka sa nesmie prekročiť.

Odporúča sa, aby bol priebeh užívania lieku obsahujúceho oxymetazolín hydrochlorid obmedzený na 5 dní.

Výrazy týkajúce sa výdaja lekární: OTC liek.

Podmienky a trvanie skladovania: nevyžaduje sa dodržiavanie osobitného teplotného režimu pre skladovanie Afrin, hlavnou požiadavkou je, aby teplota v miestnosti nemala prekročiť 25 ° C. Skladovateľnosť je 2 roky od dátumu výroby.

Analógy afrínu v lekárňach: Galazolin, Xymelin, Rinosprey, Pharmazolin, Sanorin, Xilen, Otrivin, Dlyanos, Grippostad Rino, Naftizin.

Ako liek funguje

Vďaka svojim vazokonstrikčným vlastnostiam tento nosový čistiaci prostriedok zmierňuje opuchy, znižuje množstvo vylučovaných sekrétov a pomáha vyrovnať sa s príznakmi prechladnutia. Je pozoruhodné, že účinok oxymetazolínu sa netýka iba nosných pasáží, ale aj paranazálnych dutín - preto je tento liek súčasťou komplexnej liečby frontálnej sinusitídy, sinusitídy a iných foriem sinusitídy..

Makrogol, glycerol - zložky afrínu, ktoré zvlhčujú, vyživujú a chránia nosnú sliznicu pred vyschnutím. Afrin Extra, vďaka prítomnosti eukalyptu, gáfru, mentolu, dráždi studené receptory trigeminálneho nervu, poskytuje dlhotrvajúci pocit ochladzovania nosovej sliznice..

Vlastnosti:

V produktovej rade Afrin existuje niekoľko liekov. Všetky z nich sú zastúpené sprejmi a obsahujú oxymetazolín v koncentrácii 0,05% ako hlavnú zložku (každý mililiter takýchto liekov ho obsahuje v dávke 0,5 mg), ale zloženie neaktívnych zložiek týchto liekov je mierne odlišné, čo ovplyvňuje ich terapeutický účinok..

  • „Afrin“ sa predáva v červenom obale, ktorý výrobca nazýva „originálny“. Je to gélová belavá tekutina s citrusovou vôňou, umiestnená v nepriehľadnej plastovej fľaši s objemom 15 ml..
  • Afrin Extra je v zelenom rámčeku. Takáto biela hustá suspenzia má charakteristickú vôňu eukalyptu a mentolu. Predáva sa tiež v 15 ml plastových fľašiach, ktoré majú rozprašovací rozprašovač a ochranné viečko..
  • Prípravok "Hydratačný Afrin" má modrý rámček. Vnútri je plastová striekacia fľaša obsahujúca 15 ml bielej gélovej suspenzie, ktorá voní citrusmi.

Všetky typy liekov obsahujú dihydrát edetátu disodného, ​​makrogol 1450, hydrogénfosforečnan sodný, roztok benzalkoniumchloridu a dihydrogenfosforečnan sodný ako pomocné zložky, ako aj karmelózu sodnú, čistenú vodu, mikrokryštalickú celulózu, povidón K-29 a benzylalkohol..

Originál a zvlhčovač tiež obsahujú citrónovú príchuť. Zloženie prostriedkov Extra zahrnuje navyše cineol, polypropylénglykol, levomentol a gáfor. Ďalšou pomocnou zložkou produktu "Zvlhčovanie afrínu" je glycerín.

Afrin, kontraindikácie

Neodporúča sa používať liek, ak má pacient precitlivenosť na jednu zo zložiek lieku, s atrofickou rinitídou, počas tehotenstva a laktácie, s CHF a ťažkou arytmiou a atelesklerózou, počas arteriálnej hypertenzie a tyreotoxikózy. U pacientov s diabetes mellitus, chronickým zlyhaním obličiek a glaukómom s uzavretým uhlom sa neodporúča predpísať liekovú liečbu aj pre deti vo veku do 6 rokov, ako očné kvapky..

Afrínske vedľajšie účinky

Počas používania tohto lieku môže dôjsť k prechodnej suchosti a pocitu pálenia na slizniciach nosovej dutiny, pocitu sucha v ústach a krku, častému kýchaniu. Niekedy sa zvyšuje krvný tlak, úzkosť, nevoľnosť a závraty, bolesti hlavy, búšenie srdca, ako aj poruchy spánku vo forme nespavosti..

Ak sa liek používa dlhší čas, môže sa objaviť tachyfylaxia, hyperémia slizníc a atrofia slizníc nosovej dutiny..

Počas užívania lieku na liečenie očí boli pozorované prejavy mydriázy, podráždenie spojiviek a okolitých tkanív, vyskytli sa prípady stiahnutia očných viečok..

Dávkovanie afrínu

Predpíšte liek na nazálne použitie u dospelých a detí vo veku 12 rokov. Nastreknite 1-2 kvapky do nosných kanálikov osobitne, nie viac ako trikrát denne, alebo do každého nosového kanálika urobte 2-3 injekcie asi trikrát denne..

Liek pre deti vo veku 6 - 12 rokov sa liek vstrekuje do nosných kanálikov jedenkrát zvlášť.

V prípade stojatých spojoviek a opuchov sa do každej spojivkovej vaky vleje 1-2 kvapky osobitne. Užívanie lieku sa môže podľa potreby zvýšiť až štyrikrát denne. Ak príznaky choroby pretrvávajú aj po 5 dňoch, mali by ste sa poradiť s lekárom o ďalšom použití kvapiek alebo spreja.

Cena afrin

Cena lieku Afrin závisí od krajiny výrobcu a regiónu, v ktorom sa predáva, ako aj od formy uvoľnenia lieku, takže skutočná cena lieku by sa mala skontrolovať v miestnych lekárňach. Približná cena lieku je od 163 rubľov. až 278 rubľov.

Recenzie na Afrin

V práci začali oči môjho manžela veľa bolieť kvôli jeho príliš prašnej práci. Ani okuliare nepomohli. Oči boli neustále červené a veľmi vodnaté, začal sa objavovať zápalový proces a my sme museli ísť k ošetrujúcemu lekárovi, ktorý predpísal použitie kvapiek. Manžel začal kvapky používať nepretržite päť dní a jeho problém zmizol, jeho oči boli jasné a bez sčervenania a trhania. Po ošetrení chodí v pracovnej dobe iba v špeciálnych okuliarech na ochranu očí. Dá sa povedať, že tento liek je skutočne účinný pri liečbe očných chorôb..

Ďalšie odporúčania

Použitie afrínskeho spreja na liečenie rinitídy u detí starších ako 6 rokov v dávke „dospelý“ je spojené so zvýšenou absorpciou hlavnej aktívnej zložky lieku do krvi. To zasa môže spôsobiť celé spektrum vedľajších účinkov - nevoľnosť, zvracanie, tachykardia, poruchy trávenia, alergické reakcie atď..

Z tohto hľadiska sa pri boji proti rinitíde detí pomocou tohto aerosólu odporúča prísne dodržiavať liečebný režim predpísaný pediatrom..

Afrin má mierny tlmiaci účinok na centrálny nervový systém, preto sa v priebehu liečebného cyklu môžu u pacientov vyskytnúť slabá koordinácia a spomalenie ich reakcií. Toto by mali brať do úvahy vodiči a tí, ktorých práca súvisí s riadením zložitých mechanizmov..

Výber dávkovania a schéma použitia Afrinu na liečbu detskej rinitídy by mal vykonať pediater..

Sprej si môžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, liek sa musí použiť do šiestich mesiacov od otvorenia fľaše. Uchovávajte aerosól na chladnom mieste mimo dosahu detí.

Analógy lacnejšie

Mnoho farmaceutických spoločností dnes vyrába vazokonstrikčné kvapky na báze oxymetazolínu. Preto si môžete v ktorejkoľvek lekárni vyzdvihnúť lacnejší analóg Afrinu, napríklad:

  • Nesopin;
  • Nazivin;
  • Sialor Reno;
  • Knoxprey;
  • Oxyfrín a ďalšie.

Najdôležitejšou možnosťou nápravy je domáci liek Oxymetazolín.

špeciálne pokyny

Liek sa má užívať sami nie dlhšie ako 3-5 dní. Ak existuje potreba dlhšieho použitia, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

Pozor! Vpichnite oči do očí, aby ste odstránili sčervenanie spôsobené dlhou prácou pri počítači, bezesných nocí atď. dôrazne odrádza. To je spojené s vývojom nežiaducich následkov a komplikácií..

Droga neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá alebo mechanizmy, ktoré vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti.

Ale v prípade vedľajších účinkov vo forme závratov alebo zvýšeného krvného tlaku by ste mali opustiť tento druh aktivity, kým sa stav normalizuje..

predávkovať

Zavedenie predávkovania liekom alebo jeho požitie vedie k:

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • modré sfarbenie kože;
  • horúčka;
  • tachykardia, arytmie, hypertenzia;
  • inhibícia centrálneho nervového systému, ktorá vedie k nespavosti, bradykardii, zastaveniu dýchania, zníženému tlaku;
  • psychologické poruchy.

V prípade predávkovania vyhľadajte lekársku pomoc a dostanete symptomatickú liečbu.

Liekové interakcie

Akékoľvek africké nazálne kvapky znižujú rýchlosť pôsobenia lokálnych anestetík, ale predlžujú trvanie ich účinku..

Toto sa musí vziať do úvahy pri príprave pred operáciou, napríklad pri prepichnutí maxilárnych dutín.

Pamätať! Aby ste sa vyhli výskytu závislosti a vedľajších účinkov, nemali by ste súčasne používať Afrin s inými vazokonstrikčnými drogami..

A kombinácia liekov s inhibítormi MAO, niektorými antidepresívami a maprotilínom vyvoláva zvýšenie krvného tlaku.

Podmienky výdaja z lekární

Droga je voľne vydávaná zo siete lekární bez lekárskeho predpisu.

Podmienky a obdobia skladovania

Liek sa uchováva pri teplote 2 až 30 ° C. Môže sa použiť do 5 rokov od dátumu výroby.

Ako nahradiť liek

Mnoho vazokonstrikčných liekov má podobný účinok ako Afrín..

V zložení analógov je hlavnou účinnou látkou oxymetazolín hydrochlorid. Tieto lieky sa nepoužívajú na liečbu detí mladších ako 6 rokov a nepoužívajú sa dlhšie ako tri dni v rade bez súhlasu lekára. Fondy tejto skupiny zahŕňajú:

  • Nazol. Uľahčuje dýchanie nosom s nádchou nachladnutia a vírusovými patológiami, ako aj pri zápaloch dutín. Priemerná cena - 175 rubľov.
  • Oxymetazolín. Používa sa na podobné indikácie. Cena lieku závisí od formy uvoľňovania. Priemerná cena spreja je 200 rubľov, kvapky stoja až 50 rubľov.
  • Vicks Active Sinex. Priemerná cena - 275 rubľov.

Zoznam uvedený nižšie obsahuje fondy s podobným účinkom, ale s rôznym zložením. Xylometazolín je v nich hlavnou zložkou:

  • Snoop. K dispozícii v dvoch koncentráciách. Sprej 0,05% je vhodný pre deti od 2 rokov a 0,1% sa používa na liečbu detí starších ako 6 rokov. Priemerné náklady - 130 rubľov.

Analóg Afrin - Snoop - vazokonstriktor s morskou vodou.

  • Tižina. V závislosti od koncentrácie je vhodný pre deti od 2 rokov alebo nad 6 rokov. Stojí to v priemere 115 rubľov.
  • Liek je dostupný vo forme spreja a kvapiek. Je predpísaný deťom od 2 rokov. Priemerná cena kvapiek je 35 rubľov, cena spreja je až 120 rubľov.
  • Xylin. Povolené na použitie pre deti od 2 rokov. Droga sa nepoužíva dlhšie ako 5 po sebe nasledujúcich dní. K dispozícii vo forme kvapiek, ktoré stoja až 40 rubľov. a vo forme spreja, ktorého cena je asi 80 rubľov.
  • Otrivin. K dispozícii ako kvapky a sprej. Schválené na použitie pri liečbe dojčiat po konzultácii s lekárom. Existuje liek s rovnakým menom, Otrivin Baby, určený na umývanie detského nosa. Priemerná cena bežnej drogy je 150 rubľov, a pre deti - 250 rubľov.

Analog z afrínu - Otrivin.

Zloženie prípravku

Základom vasokonstrikčného spreja Afrin je alfa-adrenostimulačný oxymetazolín, ktorý vám umožňuje zbaviť sa opuchu a upchatia nosohltanu po dobu 10 až 12 hodín. Oxymetazolín je účinná látka. Vďaka tomu sa účinok spreja prejaví do jednej minúty po aplikácii.

Okrem oxymetazolínu obsahuje sprej látky, ktorých účelom je zvýšiť viskozitu roztoku po vstupe do nosnej dutiny, t.j. tekutina, keď vstúpi do nosnej dutiny, sa po kontakte so sliznicou premení na gél, vďaka čomu oxymetazolín nevstúpi do hrdla, a preto nevystrekuje. To všetko slúži ako obrovská výhoda postreku „Afrin“ oproti iným „štandardným“ liekom, ktoré sú založené na vodných roztokoch..

Zloženie spreja tiež zahrnuje zlúčeniny: glycerol a makrogol. Slúžia na ďalšie zvlhčenie nazálnej sliznice, čo je výhoda oproti iným riešeniam, pretože tieto zlúčeniny zabraňujú vysychaniu nosovej sliznice.

Aromatický komplex obsiahnutý v spreji pozostáva z mentolu, gáfru a cineolu, ktoré znižujú dýchacie ťažkosti.

Indikácie pre africký sprej

Abstrakt odporúča používať Afrín ako prostriedok symptomatickej liečby pre:

  • rinitída infekčnej a zápalovej povahy;
  • zápal prínosových dutín;
  • zápal stredného ucha a eustacheitída.

Droga sa teda používa hlavne na prechladnutie..

Pri alergiách sa zriedka používa, najmä iba v núdzových prípadoch, keď je potrebné rýchlo odstrániť príznaky alergickej reakcie, ktorá sa prejavila.

V iných prípadoch, najmä pri sennej nádche, je jej zavedenie nepraktické, pretože keď sa používa počas celého obdobia zachovania príznakov patológie, nevyhnutne sa vyvinie vazomotorická rinitída, ktorá sa bude musieť liečiť dlhú dobu, niekedy dokonca aj chirurgickým zákrokom..

Podobná situácia je aj pri iných typoch sínusitíd. V takých prípadoch je terapia zvolená individuálne lekárom, ktorý bude schopný správne korelovať možné riziko a pravdepodobný úžitok z použitia vazokonstrikčného lieku..

Názor na liek

Pri výbere lieku cena nie je hlavným faktorom. Mnohí pacienti sa riadia recenziami ľudí, ktorí už drogy užili. Čo hovoria pacienti o tomto spreji? Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne. Pacienti majú radi hustý roztok, ktorý nezakrýva sliznicu hrdla. Niektorí ľudia po použití Afrínu hlásia príjemný „chladiaci“ efekt. Pomer cena-kvalita uspokojuje väčšinu.

Existujú však aj negatívne recenzie. Pacienti sa najčastejšie sťažujú na alergické reakcie a pocit pálenia po použití lieku. Pacienti sú tiež zmätení vysokou cenou kvapiek (koniec koncov, náklady na naftylín 4-krát nižšie). Existujú recenzie, ktoré obviňujú Afrina z neefektívnosti.

Ale každému svojmu. Liek Afrin má originálne zloženie a jeho cena zodpovedá jeho schopnostiam. Koniec koncov, nie všetky vazokonstrikčné kvapky majú 12-hodinový účinok..

Afrin je teda moderný silný liek na liečbu nádchy. Cena zodpovedá kvalite lieku a značke kvapiek (spoločnosť Bayer).