loader

Hlavná

Nádcha

Claritin - návod na použitie

NÁVOD
o lekárskom použití lieku

Registračné číslo - P N013494 / 01 (tablety); P N013494 / 02 (sirup).

Obchodný názov lieku - CLARITIN.

Medzinárodné nechránené meno - loratadín (loratadín).

Dávková forma - tablety; sirup

zloženie
Tablety: liečivo - loratadín 10 mg,
pomocné látky - monohydrát laktózy, kukuričný škrob, stearát horečnatý.
Sirup: účinná látka - loratadín 1 mg / ml,
pomocné látky - propylénglykol, glycerol, monohydrát kyseliny citrónovej (alternatívne bezvodá kyselina citrónová), benzoát sodný, sacharóza (zrnitá), umelá príchuť (broskyňa), čistená voda.

popis
Tablety: oválne tablety bielej alebo takmer bielej farby, bez cudzích vtrúsenín, na jednej strane existuje riziko, ochranná známka „Pohár a banka“ a číslo „10“, na druhej strane hladké.
Sirup: číry, bezfarebný alebo žltkastý sirup, neobsahujúci žiadne viditeľné častice.

Farmakoterapeutická skupina
Antialergikum - N1-blokátor histamínového receptora.

ATX kód: R06AX13

Farmakologické vlastnosti
Farmakodynamika: Claritin - antihistaminikum - selektívny blokátor periférneho H1-histamínové receptory. Má rýchly a dlhodobý antialergický účinok. Nástup účinku je do 30 minút po podaní. Antihistamínový účinok dosahuje maximum po 8-12 hodinách od začiatku účinku a trvá viac ako 24 hodín. Claritin neprechádza hematoencefalickou bariérou a neovplyvňuje centrálny nervový systém, nemá anticholinergické a sedatívne účinky (ospalosť), neovplyvňuje rýchlosť psychomotorických reakcií. Príjem klaritínu nevedie k predĺženiu QT intervalu na EKG.
Farmakokinetika: Claritín sa rýchlo vstrebáva v gastrointestinálnom trakte. Čas na dosiahnutie maximálnej plazmatickej koncentrácie loratadínu je 1,3 hodiny a jeho aktívneho metabolitu, desloratadínu, je 2,5 hodiny. Príjem potravy zvyšuje čas na dosiahnutie maximálnej koncentrácie (Tmax) loratadín a desloratadín približne 1 hodinu. Maximálna koncentrácia (Cmax) loratadín a desloratadín sú nezávislé od príjmu potravy. Maximálna koncentrácia sa zvyšuje u starších pacientov s chronickým zlyhaním obličiek alebo poškodením pečene alkoholom.
Loratadín sa metabolizuje na desloratadín cytochrómom P450 ZA4 a v menšej miere cytochrómom P450 2D6. Vylučuje sa močom a žlčou. Polčas loratadínu je 3 až 20 hodín (priemer 8,4 hodín) a desloratadín 8,8 až 92 hodín (priemer 28 hodín); u starších pacientov od 6,7 do 37 hodín (priemerne 18,2 hodiny) a od 11 do 39 hodín (priemerne 17,5 hodiny). Polčas rozpadu sa zvyšuje s alkoholovým poškodením pečene (v závislosti od závažnosti ochorenia) a nemení sa v prípade chronického zlyhania obličiek..
Hemodialýza neovplyvnila farmakokinetiku loratadínu a jeho aktívneho metabolitu.

Indikácie pre použitie
- Sezónna (senná nádcha) a celoročná alergická rinitída a alergická konjunktivitída - odstránenie príznakov spojených s týmito chorobami - kýchanie, svrbenie nosovej sliznice, nádcha, pálenie a svrbenie v očiach, vodnaté oči.
- Chronická idiopatická žihľavka
- Alergické kožné ochorenia.

kontraindikácie
- Neznášanlivosť alebo precitlivenosť na loratadín alebo na ktorúkoľvek inú zložku lieku,
- vek do 2 rokov,
- obdobie laktácie.

opatrne
- tehotenstvo,
- zlyhanie pečene.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie
Použitie Claritinu počas tehotenstva je možné iba vtedy, ak zamýšľaný prínos pre matku preváži potenciálne riziko pre plod..
Claritin sa vylučuje do materského mlieka, preto pri predpisovaní lieku počas laktácie by sa malo rozhodnúť o ukončení dojčenia..

Spôsob podania a dávkovanie
Vnútri, bez ohľadu na čas jedla.
Dospelí. vrátane starších a adolescentov vo veku 12 a viac rokov sa odporúča užívať Claritin v dávke 10 mg (1 tableta alebo 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu) jedenkrát denne..
U pacientov so zhoršenou funkciou pečene alebo zlyhaním obličiek by úvodná dávka mala byť 1 tableta (10 mg) alebo 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu každý druhý deň..
U detí vo veku 2 až 12 rokov sa odporúča predpisovať dávku Claritinu v závislosti od telesnej hmotnosti:
- s telesnou hmotnosťou menej ako 30 kg - 5 mg (1 čajová lyžička (5 ml) sirupu alebo 1/2 tablety) jedenkrát denne.
- s telesnou hmotnosťou 30 kg alebo viac - 10 mg (2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu alebo 1 tableta) jedenkrát denne.

Vedľajší účinok
Nežiaduce účinky uvedené nižšie sa vyskytli s frekvenciou> 2% pri Claritine a približne rovnakou frekvenciou ako pri placebe („figuríny“)..
U dospelých boli zaznamenané bolesti hlavy, únava, sucho v ústach, ospalosť, gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, gastritída) a alergické reakcie vo forme vyrážky. Okrem toho sa vyskytli zriedkavé prípady anafylaxie, alopécie, dysfunkcie pečene, palpitácie, tachykardie..
Deti zriedka mali bolesti hlavy, nervozitu, sedáciu. Tak ako u dospelých, frekvencia týchto udalostí bola na rovnakej úrovni ako u placeba („figuríny“)..

predávkovať
Príznaky: ospalosť, tachykardia, bolesti hlavy. V prípade predávkovania okamžite vyhľadajte lekára.
Liečba: výplach žalúdka (najlepšie 0,9% roztok chloridu sodného), príjem adsorbentov (rozdrvené aktívne uhlie vodou), symptomatické lieky.
Loratadín sa nevylučuje hemodialýzou.

Interakcia
Príjem potravy neovplyvňuje účinnosť lieku.
Claritin nezvyšuje účinky alkoholu na centrálny nervový systém. Keď sa Claritin užíval spolu s ketokonazolom, erytromycínom alebo cimetidínom, zaznamenalo sa zvýšenie koncentrácie loratadínu a jeho metabolitu v plazme, ale toto zvýšenie sa klinicky neprejavilo, a to aj podľa elektrokardiografie..

špeciálne pokyny
Claritínový sirup sa odporúča deťom mladším ako 3 roky.
Claritin nemal negatívny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo vykonávať iné činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu.

Uvoľňovací formulár
Tablety 10 mg: 7, 10 alebo 15 tabliet v blistroch vyrobených z polyvinylchloridu a hliníkovej fólie. 1, 2 alebo 3 blistre s návodom na použitie v kartónovej škatuľke.
Sirup 1 mg / ml: 60 alebo 120 ml v injekčných liekovkách z tmavého skla, uzavretých hliníkovými uzávermi skrutiek s ochranným krúžkom proti náhodnému otvoreniu a polyetylénovým tesnením; 1 fľaša každá s plastovou odmernou lyžičkou a návod na použitie v kartónovej krabici.

Podmienky skladovania
Pri teplote nie vyššej ako 25 ° C.
Mimo dosahu detí.

Skladovateľnosť
Tablety - 4 roky.
Sirup - 3 roky.
Nepoužívajte po dátume exspirácie.

Podmienky výdaja z lekární
Cez pult.

Meno a adresa výrobcu
Schering-Plough Labo N.V., Industrialpark 30, B - 2220, Heist-op-den-Berg, Belgicko.

Nároky spotrebiteľov by sa mali zasielať na:
LLC "Schering-Plough"
119049, Moskva, ul. Shabolovka, 10, budova 2

Claritin - antialergický liek

Claritin je jedným z najpopulárnejších alergických liekov. Patrí do tretej generácie. To znamená, že jeho antihistaminická aktivita je vyššia, prakticky nespôsobuje ospalosť (iba ak je porušený dávkovací a dávkovací režim), neinteraguje s inými liekmi.

Hlavnou účinnou látkou tohto liečiva je loratadín. Tento liek sa vyrába vo forme tabliet a sirupu.
Claritin účinkuje pomerne rýchlo a na dlhú dobu. Takže vstupuje do aktívnej fázy po 30 minútach a maximálny antihistamínový účinok sa objaví po 8-12 hodinách a trvá najmenej 24 hodín.

Liek eliminuje svrbenie nosovej sliznice, kýchanie, výtok z nosa a upchatie nosa. Droga tiež odstraňuje pocit pálenia a svrbenia v očiach, vodnatých očiach.

indikácia

Prečo je Claritin predpísaný lekárom? Na túto otázku možno odpovedať podľa pokynov na použitie tohto lieku a od samotného lekára. Keďže ide o antihistaminikum, zoznam s indikáciami pozostáva z množstva prejavov alergických reakcií, ktoré sa majú zastaviť a ktoré zmierňujú nepohodlie počas alergického záchvatu..

Hlavné indikácie použitia sú:

  • trvalá alergická rinitída, konjunktivitída;
  • senná nádcha;
  • chronická idiopatická žihľavka;
  • alergické reakcie, ktoré sa objavujú na koži.

kontraindikácie

Vo väčšine prípadov sú tablety aj sirup dobre znášané a majú požadovaný účinok. Keďže je to však liek, má svoj vlastný zoznam kontraindikácií. Nie je príliš veľký, ale treba si ho pozorne prečítať. Tablety alebo sirupy Claritinu sa neodporúčajú používať, ak:

  • neznášanlivosť alebo vysoká citlivosť na hlavné a / alebo pomocné zložky liečiva;
  • vek do 2 rokov;
  • obdobie laktácie.

Pri predpisovaní a užívaní tabliet alebo sirupov je potrebné postupovať opatrne v týchto prípadoch:

  • tehotenstva;
  • zlyhanie pečene.

Vedľajšie účinky

Jedným z vedľajších účinkov Claritinu sú bolesti hlavy.

Počas užívania lieku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. U dospelých sa pri používaní lieku pozorovali nasledujúce negatívne reakcie organizmu:

  • bolesť hlavy;
  • únava;
  • suché ústa;
  • ospalosť;
  • poruchy gastrointestinálneho traktu (gastritída, nevoľnosť, dyspepsia);
  • alergia vo forme vyrážky;
  • v zriedkavých prípadoch vývoj anafylaxie, alopécie, tachykardie, poškodenie pečene, srdca.

U detí boli nežiaduce reakcie obmedzené na výskyt sedácie, bolesti hlavy, vzrušenia alebo nervozity.

Inštrukcie na používanie

Claritin sa dodáva v dvoch dávkových formách - tablety a sirup. Každá z nich sa môže užívať perorálne kedykoľvek počas dňa, bez ohľadu na jedlo. Tablety môžu užívať dospelí a deti staršie ako 12 rokov. Sirup je určený deťom od 2 rokov a pacientom, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu užívať tabletky.

Odporúčané dávkovanie a režim:

Dospelí Claritin a deti staršie ako 12 rokov: 1 tableta (10 mg) alebo 2 čajové lyžičky sirupu (10 ml) raz denne.
Ak má pacient v anamnéze dysfunkciu pečene alebo zlyhanie obličiek, je predpísané nasledujúce dávkovanie a režim podávania: 1 tableta (10 mg) alebo 2 čajové lyžičky sirupu (10 ml) každý druhý deň.

Pre deti vo veku 2 až 12 rokov sa dávka počíta v závislosti od telesnej hmotnosti:

S telesnou hmotnosťou menej ako 30 kg: 1 čajová lyžička (5 ml) sirupu alebo 1/2 tablety (5 mg) raz denne.

S telesnou hmotnosťou 30 kg alebo viac: 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu alebo 1 tableta (10 mg) raz denne.

V prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť tachykardia, ospalosť a / alebo bolesti hlavy. Pri takomto vývoji udalostí sa musíte poradiť s lekárom. Ak je dokázané predávkovanie, liečba zahŕňa: výplach žalúdka, potom príjem adsorbentov a symptomatických látok.

Počas tehotenstva a laktácie

Liek môže predpísať tehotným ženám iba lekár.

Liek Claritin môže predpísať iba tehotná žena lekár. Návod na použitie navyše naznačuje, že sa musí používať opatrne a iba v prípadoch, keď sú plánované prínosy terapeutickej liečby pre matku vyššie ako riziko pre nenarodené dieťa..

Pokiaľ ide o obdobie dojčenia. Toto je priama kontraindikácia používania Claritinu, pretože klinické štúdie preukázali prienik účinnej látky do materského mlieka..

Claritin pre deti

Liečba alergie u detí sa vykonáva iba so súhlasom detského lekára a alergológa. Môžete použiť akýkoľvek vhodný formulár - sirup alebo tablety. Je však potrebné pamätať na to, že pre malé deti je ťažké prehltnúť tabletky, takže je lepšie použiť inú liekovú formu..

Liek sa môže používať iba so súhlasom detského lekára alebo alergológa

Dávka pre mladých pacientov, ktorí nedosiahli vek 12 rokov, sa počíta na základe hmotnosti pacienta. Viac informácií o dávkach a režime podávania nájdete v časti Claritin, návod na použitie.

Interakcia s inými liekmi

Podľa klinických štúdií sa Claritin dobre kombinuje s inými liekmi. Pri súčasnom podaní ketokonazolu, erytromycínu alebo cimetidínu sa teda môže zvýšiť koncentrácia loratadínu v tele, ale nebudú sa prejavovať žiadne zvláštne prejavy..

Claritin a alkohol

Nemali by ste zneužívať znášanlivosť alkoholu a claritínu

Môžu sa užívať alkohol a Claritin súčasne? Tento antihistaminikum patrí k modernej poslednej generácii III. Návod na použitie naznačuje, že nemá negatívny vplyv na centrálny nervový systém, funkciu mozgu a rýchlosť psychomotorických reakcií. Predpokladá sa, že kombinácia drog a alkoholu je možná, ale nemala by sa zneužívať. Alkohol nemá žiadny konkrétny účinok na účinnosť lieku, ale môže zvýšiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov, ako sú ospalosť, silné bolesti hlavy, závraty, tachykardia a vysoký krvný tlak. Z tohto dôvodu sa odporúča upustiť od súčasného príjmu Claritinu a alkoholických nápojov. Ak sa pacient podrobuje liekovej terapii, nemal by sa konzumovať alkohol, aby sa predišlo komplikáciám.

Claritinove analógy

Pri predpisovaní tohto antihistamínu vzniká primeraná otázka, ako ho možno nahradiť. Ako analógy sa najčastejšie ponúkajú lacné lieky obsahujúce rovnakú účinnú látku alebo lieky patriace do tej istej generácie. Analógy Claritinu sú veľmi populárne: Loratadin, Lomilan, Claridol a Clarotadin. Majú tiež podobný účinok: Erius, Lotaren, Klallergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Lorahexal, Alerpriv, Clargotil a Erolin.

Claritin alebo Erius?

Obidve lieky sú antihistaminiká novej generácie. Účinnosť a minimálne vedľajšie účinky sú teda vlastné každému z týchto liekov. Predpokladá sa však, že Erius má širšie spektrum pôsobenia..

Claritin alebo Loratadin?

Prípravky obsahujú vo svojom zložení rovnakú účinnú látku, stále sa však líšia.

Loratadín je vysoko účinné antialergické liečivo druhej generácie, zatiaľ čo Claritin patrí do tretej generácie. Terapeutický účinok jeho užívania je rýchlejší a účinok môže trvať viac ako 24 hodín. A je menej pravdepodobné, že zaznamená nežiaduce účinky..

Claritin alebo Suprastin?

Ak je Suprastin porovnávaný s Claritinom, potom oba antihistaminiká dobre pomáhajú pri prejavoch alergií, majú rovnaké indikácie pre použitie. Konajú rýchlo a efektívne. Napriek podobným vlastnostiam sa lieky líšia. Po prvé, zloženie a generácia. Tieto lieky majú rôzne aktívne zložky. Suprastin má chloropyramín a Claritin má loratadín, Suprastin patrí do prvej generácie antihistamínov a Claritin patrí do tretej. To znamená, že Suprastin nie je taký selektívny, pokiaľ ide o blokovanie receptorov, a spôsobuje ospalosť. Na druhej strane Claritin neovplyvňuje centrálny nervový systém a vyvoláva sedatívne účinky. Ale Suprastin sa môže používať pre dojčatá už od prvého mesiaca života. Claritin je povolený iba pre deti od dvoch rokov. Pri jeho užívaní je riziko nežiaducich reakcií zanedbateľné. Okrem toho je použitie Suprastinu nežiaduce s tendenciou k bronchospazmu, pretože vypúšťanie spúta je ťažké..

Na rozdiel od 2-3 dávok Suprastinu má Claritin predĺžený účinok a jedna tableta denne.

Predpokladá sa, že Claritin je silnejší a lepší, ale v niektorých prípadoch môže pomôcť iba Suprastin. Napríklad pri akútnych útokoch je preferovaný Suprastin v ampulkách. Okrem toho je jednou z indikácií použitia Quinckeho edém a anafylaktické reakcie. Za týchto podmienok Claritin neuloží. Suprastin je účinný pri sérovej chorobe, horúčka po očkovaní. Ukazuje sa, že dané liečivo pôsobí jemnejšie a je schopné zmierniť mierne a stredne závažné alergické reakcie.

Claritin alebo Zodak?

Claritin a Zodak sa spravidla veľmi nelíšia. Claritin je liek tretej generácie, na rozdiel od Zodak (druhá generácia). Napríklad Zodak je často preferovaný pri liečbe bábätiek, pretože ho môžu užívať deti od jedného roku, ktoré sa Claritin nemôže pochváliť. Ale Zodak ovplyvňuje centrálny nervový systém, takže by ho nemali prijímať tí, ktorých práca súvisí s vedením vozidla, nebezpečnými mechanizmami, rizikom, zvýšenou pozornosťou a koncentráciou. Claritin je tu vhodnejší.

Ďalším rozdielom je vplyv Zodaku na kardiovaskulárny systém, na rozdiel od Claritinu. Preto sa dlhodobé použitie v tomto prípade neodporúča. Pokiaľ ide o dlhodobé užívanie, Claritin má príjemnú vlastnosť - nie je návykový. Môže sa teda používať ako profylaxia pri chronickom priebehu alergie alebo pri jej neustálych prejavoch..

Claritin sa tiež vyznačuje dlhodobým pôsobením. Je to efektívne a rýchle. Zodak nie je o nič horšie, ale vzhľadom na to, že patrí do druhej generácie, existujú určité nuansy. Napríklad vyvoláva ospalosť. Ale je to lacnejšie.

Nezabudnite, že pri výbere konkrétneho lieku musíte dostať radu a súhlas svojho lekára. Drogy si nemôžete predpísať sami. Môže byť nebezpečný pre zdravie.!

Recenzia lekára o lieku Claritin

Video: Názory doktorov na Claritin: indikácie, kontraindikácie, použitie, analógy

Návod na použitie tabliet, mastí, kvapiek, injekcií, sprejov

Všeobecné meno: Loratadine
Registrované obchodné značky liekov: Alavert, Claritin, Claritin Reditab, Clear-Atadine, Dimetap, Alergy Relief, QlearQuil po celý deň a noc, Tavist, Wal-itin

Čo je Claritin?

Claritin (loratadín) je antihistaminikum, ktoré znižuje pôsobiaci účinok prirodzeného histamínu v tele. Histamín môže spôsobiť kýchanie, svrbenie, slzenie očí a nádchu.

Claritin sa používa na liečbu kýchania, nádchy, epifórie, alergických vyrážok, kožných vyrážok, svrbenia a iných príznakov nachladnutia alebo alergie..

Claritin sa tiež používa na liečbu žihľavky a svrbenia u ľudí s chronickou kožnou reakciou.

Dôležitá informácia

Nie ste dovolené užívať liek Claritin, ak ste alergický na loratadín alebo desloratadín (Clarinex)..

Prísne postupujte podľa pokynov na použitie lieku uvedeného na obale a na obale. Povedzte každému z vašich ošetrujúcich lekárov o všetkých chorobách, alergických reakciách a všetkých použitých liekoch.

Pastilky Claritin Reditab môžu obsahovať fenylalanín.

Ak máte fenylketonúriu (PKU), pred použitím tohto typu porozprávajte sa so svojím lekárom..

Ak máte ochorenie pečene alebo obličiek, pred použitím tohto lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Pred užitím tohto lieku

Nie ste dovolené užívať liek Claritin, ak ste alergický na loratadín alebo desloratadín (Clarinex)..

Ak je pre vás bezpečné používať tento liek, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika, ak máte zdravotné ťažkosti, ako sú:

  • dusenie;
  • ochorenie obličiek; alebo
  • ochorenie pečene.

Claritin nepoškodí nenarodené dieťa. Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Loratadín môže prechádzať do ľudského mlieka a môže dieťaťu poškodiť. Ak máte dojčené dieťa, povedzte to svojmu lekárovi.

Alergické choroby kože

Tento liek nepodávajte dieťaťu mladšiemu ako 6 rokov bez odporúčania lekára.

Ako by som mal užívať Claritin?

Claritin používajte presne podľa pokynov na obale alebo podľa pokynov lekára. Nepoužívajte liek vo väčšom alebo menšom množstve alebo dlhšie, ako sa odporúča.

Lieky proti nachladnutiu alebo alergiu sa zvyčajne užívajú na krátky čas, kým príznaky nezmiznú.

Tento liek nepodávajte dieťaťu mladšiemu ako 2 roky. Pred podaním kašľa alebo prechladnutia dieťaťu sa vždy poraďte so svojím lekárom. Smrť môže nastať v dôsledku zneužitia kašľa alebo nachladnutia u veľmi malých detí.

Claritin sa zvyčajne užíva raz denne. Postupujte podľa pokynov lekára.

Bežnú tabletu nerozdrvte, nežvýkajte ani nelámajte. Tabletku prehltnite celú.

Kvapalný liek odmerajte pomocou dávkovacej striekačky alebo špeciálnej odmernej lyžičky alebo pohárika s liekom. Ak nemáte dávkovač dávok, požiadajte ho o radu svojho lekára.

Antihistaminikum Claritin

Pred požitím sa musí žuvacia tableta žuť.

Použitie dezintegračných tabliet v ústach (Claritin RediTab, Alavert):

Uchovávajte tabletu v blistri, kým nie ste pripravení liek používať. Otvorte obal a rozbaľte fóliu. Tabletu nestláčajte cez fóliu, pretože by ste ju mohli poškodiť.
Na vybratie pilulky použite suché ruky a vložte ju do úst.
Tabletu neprehĺtajte celú. Nechajte ho rozpustiť v ústach bez žuvania. V prípade potreby môžete piť vodu, ktorá vám pomôže prehltnúť rozpustenú tabletu.
Ak sa príznaky nezlepšia alebo ak sa váš zdravotný stav zhorší, kontaktujte svojho lekára.

Uchovávajte liek pri izbovej teplote, mimo vlhkosti a tepla.

Čo sa stane, keď vynechám dávku?

Vynechanú dávku užite hneď, ako si spomeniete. Vynechajte vynechanú dávku, ak je takmer čas na ďalšiu naplánovanú dávku. Neužívajte niekoľko tabliet lieku naraz, aby ste nahradili vynechané dávky.

Antihistaminický účinok Claritinu trvá celé dni

Čo sa stane v prípade predávkovania drogami?

Zavolajte pohotovostnú lekársku pomoc.

Medzi príznaky predávkovania patria bolesti hlavy, ospalosť a rýchle alebo búšenie srdca.

Čo by som sa mal vyhnúť počas Claritinu?

Riaďte sa pokynmi lekára, ktoré sa týkajú akýchkoľvek obmedzení stravovania, nápojov alebo aktivity.

Vedľajšie účinky Claritinu

Ak sa u Vás objavia príznaky alergickej reakcie na Claritin, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc: alergická vyrážka; dýchavičnosť; opuch jazyka, hrdla, tváre alebo pier.

Prestaňte používať Claritin a okamžite vyhľadajte svojho lekára, ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

  • rýchla alebo nerovnomerná srdcová frekvencia;
  • silná bolesť hlavy; alebo
  • závraty, akoby ste mali omdlieť;

Časté vedľajšie účinky užívania Claritinu môžu zahŕňať:

  • bolesť hlavy;
  • cítiť sa unavený alebo ospalý;
  • bolesť žalúdka, vracanie;
  • suché ústa; alebo
  • cítiť sa nervózne alebo hyperaktívne.

Toto nie je úplný zoznam vedľajších účinkov, ktoré sa môžu vyskytnúť. Spýtajte sa svojho lekára na možné vedľajšie účinky.

Informácie o dávkovaní Claritinu

Zvyčajná dávka pre dospelých Claritin pre alergickú nádchu:

Vyjadrené antihistaminické pôsobenie Claritinu sa vyvíja po 1-3 hodinách

10 mg perorálne jedenkrát denne

Zvyčajná dávka pre dospelých pri vyrážke:

10 mg perorálne jedenkrát denne

Zvyčajná pediatrická dávka pre alergickú nádchu:

2 až 5 rokov: 5 mg perorálne raz denne (sirup)

6 a viac rokov: 10 mg perorálne raz denne (tablety, softgel a pastilky)

Zvyčajná pediatrická dávka pre urtikáriu:

2 až 5 rokov: 5 mg perorálne raz denne (sirup)

6 a viac rokov: 10 mg perorálne raz denne (tablety, softgel a pastilky)

Lieky ovplyvňujúce účinok lieku Claritin

S loratadínom môžu interagovať ďalšie lieky, vrátane liekov na predpis a voľne predajných liekov, vitamínov a rastlinných produktov. Neváhajte a povedzte všetkým lekárom o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate ao akýchkoľvek liekoch, ktoré plánujete začať alebo ktoré ste nedávno prestali užívať..

Liečivo Claritinu je Loratadín

Claritin Nežiaduce účinky

Pre kupujúceho

Loratadínové liekové formy: perorálne kombinované tablety, perorálne dezintegračné tablety v ústach, perorálny roztok, perorálne tablety

Vedľajšie účinky zahŕňajú:

Deti vo veku 2-5 rokov dostávajúce perorálny roztok: Hnačka, epistaxa, faryngitída, príznaky podobné chrípke, únava, stomatitída, problémy so zubami, bolesť uší, vírusová infekcia, vyrážka.

Deti vo veku 6 - 12 rokov, ktoré dostávajú perorálny roztok: Nervozita, sipot, únava, hyperkinéza, bolesť brucha, konjunktivitída, dysfónia, infekcia horných dýchacích ciest.

So sezónnou nádchou na alergickú genézu

Dospelí a deti vo veku ≥ 12 rokov, ktoré dostávajú tablety alebo tablety, ktoré sa rozpadajú v ústach: Bolesť hlavy, ospalosť, únava, sucho v ústach.

Kombinované prípravky loratadín (účinná látka v Claritine) prípravky pseudoefedrín sulfátu: nespavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy, somnolencia, podráždenosť, šialenstvo, únava.

Pre profesionálnych lekárov

Loratadínové liekové formy: perorálna kapsula, perorálny sirup, perorálna tableta, žuvacie perorálne tablety, absorbovateľné tablety na perorálne podávanie

všeobecný

Medzi najčastejšie hlásené vedľajšie účinky patrili bolesti hlavy, pochybnosť, podráždenosť a únava..

Nervový systém

Veľmi často (v 10% alebo viac prípadoch): Bolesť hlavy (až 12%)
Často (1% až 10% prípadov): Sedácia / pochybnosť
Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): Závraty, kŕče
Frekvencia nie je hlásená: synkopa, parestézia

psychiatrický

Často (1% až 10% prípadov): Nervozita
Zriedkavo (0,1% až 1%): nespavosť
Frekvencia nie je hlásená: depresia, nočné mory

Liekové interakcie s Claritinom

iní

Často (1% až 10% prípadov): Únava
Frekvencia nie je hlásená: horúčka, vírusová infekcia, tinitus, nevoľnosť

gastrointestinálne

Často (1% až 10% prípadov): Sucho v ústach
Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): nauzea, gastritída
Frekvencia nie je hlásená: dyspepsia, hnačka, zápcha, bolesť brucha / žalúdka, zmenená chuť, zvýšená slinenie

metabolický

Zriedkavo (0,1% až 1%): zvýšená chuť do jedla

dermatologické

Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): angioedém, vyrážka, plešatosť
Frekvencia nie je hlásená: svrbenie, vyrážka na tvári

urogenitálne

Frekvencia nie je hlásená: Zvýšená frekvencia močenia, zmena farby moču, oneskorená menštruácia

kardiovaskulárne

Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): Tachykardia, rýchly srdcový rytmus
Frekvencia nie je hlásená: vysoký krvný tlak, arteriálna hypotenzia, bolesť na hrudníku

Zvýšená citlivosť

Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): Alergické reakcie, anafylaxia

pečeňové

Veľmi zriedkavé (menej ako 0,01%): patologický stav pečene

dýchacie

Frekvencia nie je hlásená: epistaxa, suchosť nosa, faryngitída, kašeľ

svalov a kostí

Frekvencia nie je hlásená: Myalgia

Tablety pre dospelých, sirup pre deti Claritin: inštrukcie, ceny a recenzie

Liek Claritin, návod na použitie, sa týka antihistaminík na orálne podávanie zo skupiny blokátorov H1-histamínových receptorov. Tablety 10 mg a sirup pre deti sú predpísané na alergie a sennú nádchu.

Forma uvoľnenia a zloženie

Liečivo sa vyrába v nasledujúcich dávkovacích formách:

  1. Tablety: oválne s jednotnou štruktúrou, biele alebo takmer biele.
  2. 60 alebo 120 ml sirupu v fľašiach z tmavého skla. V kartónovej škatuli je 1 fľaša s kompletným návodom na použitie, odmernou lyžičkou alebo 5 ml odmernou striekačkou).

Liečivo je loratadín:

  • 1 tableta - 10 mg;
  • 1 ml sirupu - 1 mg.

Indikácie pre použitie

Čo pomáha Claritin? Tablety a sirup sa predpisujú pacientom s nasledujúcimi stavmi:

  • Exacerbácia atopickej dermatitídy.
  • Alergická konjunktivitída.
  • Alergické kožné vyrážky spôsobené kontaktom s alergénom (jedlo, chemikálie pre domácnosť, chlpy zvierat, prach).
  • Alergické reakcie na lieky.
  • Alergická rinitída.
  • Alergický opuch nosovej sliznice.
  • žihľavka.
  • senná nádcha.

Návod na použitie (trvanie prijatia)

Claritin sa podáva perorálne, bez ohľadu na príjem potravy. Dospelým (vrátane starších) a dospievajúcim vo veku nad 12 rokov sa odporúča, aby užívali Claritin v dávke 10 mg (1 tableta alebo 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu) jedenkrát denne. U pacientov so zhoršenou funkciou pečene alebo zlyhaním obličiek by úvodná dávka mala byť 10 mg (1 tableta alebo 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu) každý druhý deň.

U detí vo veku 2 až 12 rokov sa odporúča predpisovať dávku Claritinu v závislosti od telesnej hmotnosti:

  • s telesnou hmotnosťou menej ako 30 kg - 5 mg (1/2 tablety alebo 1 čajová lyžička (5 ml) sirupu) 1-krát denne;
  • s telesnou hmotnosťou 30 kg alebo viac - 10 mg (1 tableta alebo 2 čajové lyžičky (10 ml) sirupu) 1krát denne.

Trvanie užívania Claritinu

Trvanie liečebného cyklu závisí od rýchlosti eliminácie symptómov pri akútnom stave a môže sa pohybovať od niekoľkých dní do 2 týždňov. Ak sa liek používa ako profylaktické činidlo, môže sa užívať na dlhú dobu..

farmaceutický účinok

Claritin je antialergické činidlo. Hlavnou účinnou látkou liečiva, loratadínom, je tricyklická zlúčenina s výrazným antihistamínovým účinkom. Má rýchly a dlhodobý antialergický účinok. Loratadín neprepúšťa BBB a neovplyvňuje centrálny nervový systém.

Claritin nemá anticholinergický alebo sedatívny účinok, t.j. nespôsobuje ospalosť a nemá vplyv na rýchlosť psychomotorických reakcií pri použití v odporúčaných dávkach. Užívanie lieku nevedie k predĺženiu intervalu QT na EKG. Pri dlhodobej liečbe sú možné klinicky významné zmeny životných funkcií: údaje z fyzických vyšetrení, laboratórne výsledky alebo EKG.

Loratadín nemá signifikantnú selektivitu pre histamínové H2 receptory. Prakticky žiadny účinok na kardiovaskulárny systém alebo funkciu kardiostimulátora. Po užití Claritinu nadobúda účinnosť do 30 minút. Antihistamínový účinok dosahuje maximum po 8-12 hodinách od začiatku účinku a trvá viac ako deň.

kontraindikácie

Tablety a sirupy Claritinu sa neodporúčajú používať:

  • s neznášanlivosťou alebo vysokou citlivosťou na komponenty;
  • do veku 2 rokov;
  • počas laktácie.

Vedľajšie účinky

Podľa pokynov môže Claritin spôsobovať vedľajšie účinky:

  • Alergické reakcie: veľmi zriedka - anafylaxia, vyrážka.
  • Z tráviaceho ústrojenstva: zvýšená chuť do jedla (u dospelých), veľmi zriedka - gastrointestinálne poruchy (nauzea, gastritída), sucho v ústach, dysfunkcia pečene.
  • Z nervového systému: nervozita (u detí), ospalosť, bolesti hlavy, nespavosť, veľmi zriedka - únava, závraty..
  • Zo strany kardiovaskulárneho systému: veľmi zriedka - tachykardia, búšenie srdca.
  • Zo strany kože: veľmi zriedka - alopécia.

Deti, počas tehotenstva a dojčenia

Použitie Claritinu počas tehotenstva je možné iba vtedy, ak zamýšľaný prínos pre matku preváži potenciálne riziko pre plod. Pri predpisovaní lieku počas laktácie by sa mal problém s ukončením dojčenia vyriešiť.

Liek je kontraindikovaný do 2 rokov (pre sirup) a do 3 rokov (pre tablety). Claritin sirup sa odporúča pre deti od 2 do 3 rokov.

špeciálne pokyny

Odporúča sa zrušiť liečbu najmenej 1 týždeň pred kožným testom na alergény.

Liekové interakcie

Kombinované použitie klaritínu a ketokonazolu, erytromycínu alebo cimetidínu môže zvýšiť koncentráciu loratadínu v tele alebo jeho metabolitu. To však nemá žiadny osobitný klinický význam..

Analógy lieku Claritin

Analógy sú určené štruktúrou:

  1. Erolyn.
  2. loratadínu.
  3. Lomilan Solo.
  4. Clarifer.
  5. Lotaren.
  6. Clarotadine.
  7. Aleerpriv.
  8. Clarisens.
  9. Tyrlor.
  10. Klargotil.
  11. Claridol.
  12. Lomilan.
  13. LauraHexal.
  14. Klallergin.
  15. Vero-loratadínu.

Prázdninové podmienky a cena

Priemerné náklady na Claritin (10 mg tablety č. 10) v Moskve sú 237 rubľov. Cena sirupu dosahuje 268 rubľov za 60 ml fľašu. Dostupné bez lekárskeho predpisu.

Uchovávajte mimo dosahu detí pri teplote neprevyšujúcej + 25 ° C. Čas použiteľnosti: tablety - 4 roky, sirup - 3 roky.

Claritin pre deti - záchrana zo sezónnych alergií

Droga Claritin pre deti z rodiny blokátorov H1 - histamínové receptory, jej princíp účinku je podobný ako lieky ako: Suprastin, Tavegil, Citrine. Claritin má dobré antialergické a antipruritické vlastnosti.

Liečivo v Claritine je loratadín.

Indikácie pre použitie

  • Alergická rinitída, ktorá je sezónna;
  • Konjunktivitída spôsobená alergiami;
  • Alergické kýchanie
  • Ak nos svrbí;
  • Lachrymácia, rovnako ako pálenie očí;
  • Chronická žihľavka;
  • Rôzne choroby kože tela.

Ak má dieťa príznaky alergie, môžete použiť Claritin. Pred použitím sa však poraďte so svojím lekárom. Nepoužívajte samoliečbu.

Inštrukcie na používanie

Liečivo je loratadín, ktorý rýchlo a trvalo zmierňuje príznaky alergie. Pôsobí do 30 minút po aplikácii, účinok dosiahne maximum po 8 hodinách, naďalej si zachováva svoju ochranu viac ako 24 hodín.

Claritin nemá žiadny účinok na centrálny nervový systém, sedatívny (sedatívny) účinok na telo, nespôsobuje závislosť počas a po použití.

Claritin sa z tela vylučuje močom a žlčou. Polovica sa vylúči z tela dospelého v priemere po 8 hodinách po aplikácii. U detí a starších ľudí sa eliminačný čas zvyšuje a je 18 hodín. Tiež u ľudí s poškodením pečene alkoholom sa polčas eliminácie tiež zvyšuje..

Claritin pre deti je k dispozícii v rôznych dávkových formách:

  • Sirup - priehľadný, nemá farbu alebo slabo žltý odtieň, žiadny sediment.
  • Tablety sú oválne, biele sfarbenie. Na líci tablety je ochranná známka „Cup and Flask“, tiež číslo „10“. Zadná strana tablety je hladká, biela.

dávkovanie

Vezmite liek ústami: vložte si pilu do úst, vypite ju vodou - hotovo! Deti môžu rozdrviť tabletu a rozpustiť sa v pohári vody.

Malé deti od 2 rokov (podáva sa sirup); od 3 rokov a starších - tablety: liek sa podáva na základe telesnej hmotnosti.

  • Ak je hmotnosť dieťaťa menšia ako 30 kg, podajte 1 čajovú lyžičku (5 ml) jedenkrát denne;
  • Ak je telesná hmotnosť vyššia ako 30 kg, potom: 2 čajové lyžičky (10 ml sirupu) alebo 1 tableta raz denne.
  • Pre deti s telesnou hmotnosťou nad 30 kg, ktoré majú závažné poruchy funkcie pečene, je prvá dávka Claritinu 10 ml sirupu alebo 1 tableta každý druhý deň;
  • Ak je telesná hmotnosť nižšia ako 30 kg, potom 5 ml sirupu, tiež každý druhý deň.

Váš príjem potravy nezávisí od toho, kedy užijete liek.

kontraindikácie

Liek Claritin je zakázané používať, ak:

  • Dieťa má individuálnu intoleranciu k loratadínu;
  • Existujú dedičné choroby, zlá tolerancia galaktózy, nedostatočné množstvo Lapp laktázy;
  • Dojčiace ženy;
  • Deti mladšie ako 2 roky (týkajúce sa sirupu);
  • Deti do 3 rokov (týkajúce sa tabletiek).

Užívajte Claritin veľmi opatrne u ľudí s poruchou funkcie pečene, ako aj počas tehotenstva.

Droga Claritin sa užíva počas tehotenstva a laktácie, ako sa hovorí, „na vlastné nebezpečenstvo a riziko“..

Jeho bezpečnosť počas zázračného obdobia tehotenstva nebola stanovená. Mal by sa používať iba vtedy, ak prínos pre matku prekračuje vnímané riziko pre plod. Bolo dokázané, že loratadín prechádza do materského mlieka, a preto ho pred použitím musíte prestať dojčiť..

Vedľajší účinok

Rovnako ako akékoľvek iné liečivo, aj liek Claritin má množstvo vedľajších účinkov:

  • Deti môžu mať bolesti hlavy;
  • Je pozorovaná ospalosť;
  • Zvýšená chuť do jedla;
  • Najnepríjemnejšia vec je nespavosť;
  • Zriedkavo - závraty, únava, sucho v ústach;
  • Naštvaná žalúdka a črevá, kožné vyrážky, kŕče v končatinách a zvýšená srdcová frekvencia.

predávkovať

Ak dôjde k predávkovaniu liekmi, objavia sa tieto príznaky:

  • Bude ospalý;
  • Srdce bude biť rýchlejšie;
  • Objaví sa bolesť hlavy;
  • Telo sa unaví rýchlejšie.

Liečba predávkovania spočíva v odstránení príznakov, ktoré sa objavili. Výplach žalúdka sa odporúča odstrániť liečivo pred jeho vstrebaním a potom vziať aktívne uhlie. Po takýchto praktikách, ktoré nie sú prefíkané, pokračujte v monitorovaní stavu dieťaťa.

Mamičky a otcovia nezabudnite, že pre malé deti vo veku od 2 do 3 rokov je lepšie podávať sirup, nie tabletky.!

  • Claritin tablety, cena - 227 rubľov;
  • Claritin sirup, cena - 250 rubľov.

Cenová politika lieku závisí od počtu tabliet v balení. K dispozícii sú balenia po 10 a 30 kusoch. Relatívne nie je drahé na záchranu z nenávistných alergií. Ktorý liek si vyberiete z navrhovaného, ​​je len na vás.

Všetky antihistamíny majú podobný účinok, líšia sa však vedľajšími účinkami a mechanizmom ovplyvnenia tela..

analógy

Čo možno považovať za náhradu, ak v lekárni nezostal žiadny Claritin:

  • Loratadin - ruský náprotivok, cena od 60 do 270 rubľov;
  • Zodak - český analóg, cena 140 až 500 rubľov;
  • Suprastin - maďarský analóg, cena 147 rubľov;
  • Lomilan - švajčiarsky náprotivok, cena od 120 do 150 rubľov;
  • Kestin - španielsky náprotivok, cena od 230 do 570 rubľov.

Domáce drogy sú lacnejšie ako dovážané.

Liečba alergií u dieťaťa je naliehavá a zodpovedná záležitosť. Preto berte zdravie svojho dieťaťa vážne. Nedovoľte takému stresu pre telo, ale ak sa tak stane, skôr lekárovi na schôdzku a potom lekárni pre Claritin.

Ohodnoťte článok: 8 Ohodnoťte článok

V súčasnosti článok získal 8 recenzií, priemerné hodnotenie: 4.13 z 5

Claritin - návod na použitie, formy uvoľňovania, analógy, recenzie

Claritin patrí do druhej generácie antihistamínov. Blokuje aktivitu histamínových receptorov, pôsobí selektívne, to znamená, že ovplyvňuje iba štruktúry, ktoré sa podieľajú na vývoji alergických symptómov..

Do ktorej generácie patrí, KÓD ATX

Liek eliminuje akútne prejavy alergií v krátkom časovom období, má preventívny účinok. Posledne uvedená vlastnosť antihistamínu umožňuje predpísať, aby sa zabránilo exacerbáciám alergických chorôb, napríklad pri astme..

Je zbavený väčšiny nežiaducich účinkov charakteristických pre antihistaminiká prvej generácie - liek nevedie k ospalosti, nespôsobuje letargiu a keď sa užije, sucho v ústnej dutine zriedka obťažuje.

Latinským názvom tejto drogy je Claritin. INN (medzinárodný názov) - Loratadine.

ATX kód - R06AX13. Pôvodný Claritin vyrába belgická farmaceutická spoločnosť Schering-Plough.

Formy uvoľňovania, základné zloženie

Formy uvoľňovania - v tabletách a sirupe. Preto sa široko používa na liečbu alergií u pacientov takmer všetkých vekových skupín..

Liek v tekutej forme sa používa hlavne na odstránenie alergickej kliniky u detí, preto sa jeho druhé meno nazýva detský Claritin. Účinná látka - Loratadin.

Vlastnosti tabliet

Forma vyrobených tabliet je podlhovastá, oválna, majú čistú bielu farbu, povoľuje sa mierne žltkastý (krémový) odtieň. Na povrchu nie sú žiadne cudzie inklúzie, na jednej strane je drážka, ktorá zaisťuje ľahké rozdelenie na dve rovnaké časti tablety, na druhej strane je vyrazené označenie banky s miskou, nad nimi je vyrazené číslo 10.

Tablety Claritinu obsahujú účinnú látku Loratadin -10 mg. Z ďalších zložiek sa používajú hypoalergénne látky:

  • Kukuričný škrob s obsahom plniva a spojiva;
  • Pomocná uhľohydrátová laktóza;
  • stabilizátory.

Balenia môžu obsahovať blistre s rozmermi 7x1 a 10x1, menej často sú balenia s 20 a 30 tabletami.

Vlastnosti sirupu

Sirup je vždy priehľadný, nemá odtieň farby alebo je mierne žltkastý, nie sú viditeľné žiadne cudzie inklúzie ani sediment. Mililiter sirupu zodpovedá 1 mg loratadínu.

Z pomocných komponentov, ktoré tvoria sirup, sa používajú:

  • Rozpúšťadlo propylénglykol;
  • Emulgátor glycerol;
  • sacharóza;
  • Výživové doplnky;
  • Konzervačné činidlo na báze benzoanu sodného:
  • Aromatická aróma (broskyňa).

Sirup sa v továrni plní do malých farebných sklenených fliaš. Objem roztoku je 60 alebo 120 ml, odmerná lyžica sa vloží do kartónovej škatule.

Terapeutický mechanizmus účinku

Droga má komplexný účinok. Okrem hlavných antihistamínových vlastností má antialergický a antipruritický účinok..

Môže sa použiť ako pri akútnych atakoch alergie, tak pri prevencii údajných exacerbácií chronických prejavov choroby.

Indikácie pre vymenovanie

Claritin sa široko používa v alergológii a je predpísaný pacientom s:

  • Rinitída alergogenézy. Tento liek je účinný tak pri liečbe sezónnych foriem ochorenia, ako aj pri eliminácii prejavov celoročnej nádchy;
  • Zápal spojiviek v dôsledku vystavenia alergénom;
  • Urtikária - Claritin pomáha rovnako dobre pri akútnej patológii a chronickom priebehu, je často predpisovaný na liečbu idiopatickej žihľavky;
  • Dermatologické patológie alergogenézy - dermatitída, atopia, ekzém a ďalšie príznaky alergie na kožu;
  • Pseudoalergické reakcie spôsobené požitím produktov uvoľňujúcich histamín, ako je káva, paradajky, čokoláda.

Okrem toho liek účinne pomáha vyrovnať sa s príznakmi, ktoré sa objavia po uhryznutí hmyzom. Užívanie drogy v ranom štádiu vývoja Quinckeho opuchu zastaví jeho ďalší rast.

Dobre odstraňuje silné, neznesiteľné svrbenie a podráždenie pokožky, odstraňuje kýchanie, prerušuje bronchospazmus, zastavuje slzenie, nádchu, pomáha obnoviť nazálne dýchanie.

kontraindikácie

V oboch dávkovacích formách je kontraindikovaný na vymenovanie:

  • Ak má pacient individuálnu precitlivenosť na loratadín alebo pomocné zložky lieku;
  • Pacientky v období laktácie;
  • Deti do 2 rokov;
  • Na epilepsiu.

Farmakologická skupina

Antihistaminiká na systémové použitie.

farmakodynamika

Látka, ktorá tvorí základ lieku Claritin (loratadín), je vybavená cielenou aktivitou vo vzťahu k periférnym H1 histamínovým receptorom. Pri perorálnom podaní 10 mg sa antihistamínový účinok na organizmus začne aktívne prejavovať približne za hodinu, pričom vrchol dosiahne 8 až 12 hodín..

Výrobca v pokynoch uvádza, že antihistamínový účinok pretrváva takmer celý deň..

Pri predpisovaní lieku Claritin v dávke odporúčanej výrobcom nemá klinicky významný negatívny účinok na centrálny nervový systém v tele. Antihistaminikum nemá účinky, ako je letargia a ospalosť, nespôsobuje suchosť slizníc, problémy s močením..

Dlhodobá liečba nevedie k výrazným zmenám v činnosti životne dôležitých orgánov, čo potvrdzujú klinické testy s laboratórnymi testami, fyzikálnymi vyšetreniami a elektrokardiogramom. Loratadín neprerušuje srdcový rytmus ani nemení jeho rytmus.

Závislosť na Claritine počas jeho perorálneho užívania do 28 dní nebola stanovená.

farmakokinetika

Loratadín sa rýchlo a ľahko vstrebáva do zažívacieho traktu. Ak sa liek užíva s jedlom, čas absorpcie účinnej látky sa trochu predlžuje, ale to neovplyvňuje terapeutický účinok lieku. Biologická dostupnosť závisí od dávky lieku.

Aktívna zložka lieku Claritin sa viaže na proteínové zložky krvnej plazmy takmer 99%, metabolit 73-76%. Predbežné klinické testy umožnili preukázať, že u zdravých ľudí je polčas aktívneho metabolitu v prípade loratadínu 1 hodina asi 2 hodiny..

Loratadín sa vplyvom izoenzýmov premieňa hlavne na desloratadín. Limitná koncentrácia loratadínu sa stanoví v krvi po hodine a pol, desloratadínu po 1,5 až 3,7 hodinách.

Claritín sa vylučuje vo forme spojovaných metabolitov do 10 dní - 42% liečiva sa vylučuje črevami, asi 40% močom. Po 24 hodinách po podaní jedného množstva sa asi 27% liekov vylúči obličkami. V nezmenenej aktívnej forme sa z tela vylúči menej ako 1% loratadínu.

V prípade zhoršenej funkcie obličiek je možné mierne zvýšenie koncentrácie loratadínu a jeho metabolitu v krvi. Zároveň sa nezaznamenali žiadne zmeny v polčase. Hemodialýza neovplyvňuje distribúciu a absorpciu Claritinu.

Pri hepatitíde spôsobenej nadmerným alkoholom sa zvyšuje koncentrácia loratadínu a zvyšuje sa aj polčas rozpadu, čo by sa malo zohľadniť pri výbere liečebného režimu..

Zistilo sa, že farmakokinetika antihistamínu Claritin sa u starších osôb nemení..

Všeobecné pokyny na použitie

Claritín v pevnej dávkovej forme a tekutý sirup sa môžu užívať s jedlom, po ňom alebo na lačný žalúdok. Odporúča sa piť liečivo s vodou v objeme 100 - 150 ml. Dávkovanie je stanovené lekárom a závisí od závažnosti prejavov alergie a od veku pacienta. Predpíšte antihistaminikum raz denne.

Sirup je predpísaný deťom od 2 do 3 rokov. Po troch rokoch môžete užívať tablety v dávke predpísanej lekárom.

Pokyny na použitie tabliet

Od 12 rokov sa liek predpisuje v dávke 10 mg (1 tableta), jedná sa o dennú dávku, ktorú pijú naraz. Deti s hmotnosťou nad 30 kg potrebujú 1 tabletu. Pri nižšej telesnej hmotnosti stačí 5 mg liečiva (pol tablety).

Pacienti s vážnymi problémami vo fungovaní pečene a so zlyhaním obličiek začínajú podávať Claritin s 10 mg, ale musia sa vypiť jedenkrát za dva dni. Lieky sa povoľujú v dávke 5 mg za deň, čo je polovica štandardnej dávky.

Sirup pre dospelých

Ak sa po 12 rokoch uprednostňuje sirup, mal by sa vypiť 10 ml denne (2 odmerky), toto množstvo obsahuje 10 mg loratadínu.

Dávky sirupu pre deti

Sirup je predpísaný deťom, ktoré už dosiahli dva roky. Objem lieku je určený hmotnosťou dieťaťa:

  • Pri hmotnosti do 30 kg sa vyžaduje 5 mg liečiva (1 odmerná lyžica);
  • Pri hmotnosti 30 kg alebo viac sa dávka zdvojnásobí a podľa toho dosiahne 10 mg za deň (2 odmerky).

Droga sa odporúča piť v pravidelných intervaloch, napríklad večer alebo ráno. V niektorých prípadoch sa sirup odporúča užívať dojčatá. Je to kvôli skutočnosti, že tento antihistaminikum dobre odstraňuje hlavné zmeny počas vývoja alergických reakcií a zriedka negatívne ovplyvňuje činnosť centrálneho nervového systému dieťaťa..

Deti do jedného roku majú predpísané 1,5 ml. Po roku a až 3 rokoch sa predpíšu 3 ​​ml. Nesmieme však zabúdať, že rozhodnutie liečiť deti týmto liekom by mal robiť iba kvalifikovaný pediatr alebo alergológ..

Trvanie liečby závisí od závažnosti priebehu ochorenia, zvyčajne akútnych príznakov ochorenia, keď sa tento antihistaminikum úplne odstráni za 2 týždne, nie akútne - 24 hodín. Pri chronických formách patogenézy alergogenézy sa liek môže užívať dlhodobo.

Známky predávkovania a prvá pomoc

Ak pijete 40 alebo viac mg lieku naraz, je možné predávkovanie Claritinom. Jeho vývoj je indikovaný silnou rastúcou bolesťou hlavy, tachykardiou, letargiou, zvýšenou ospalosťou.

U detí s hmotnosťou do 30 kg môžu byť príznaky predávkovania trochu odlišné, jedná sa o tieto príznaky:

  • Extrapyramídové príznaky - skrútené ústa, chvenie končatín a ich zametanie, tics, vzhľad torticollis, pomalý pohyb rúk a prstov, zášklby pier, viečok, kŕčovitý syndróm;
  • Cardiopalmus.

Pri zaznamenávaní príznakov predávkovania drogou musí obeť v prvom rade dôkladne vypláchnuť žalúdok. Potom sa má podať enterosorbent. Vymenovanie symptomatickej liečby je nevyhnutné konzultovať s lekárom..

Možné vedľajšie reakcie

Claritin málokedy spôsobuje vedľajšie reakcie a počas liečby sa môže u detí a dospelých trochu oddeliť. Malé deti môžu reagovať na lieky:

  • Zvýšená nervozita a nálada;
  • Letargia, apatia, letargia;
  • Bolesť v rôznych častiach hlavy.

Pri liečbe dospelých pacientov môže Claritin spôsobiť:

  • Migréna;
  • Denná ospalosť;
  • Zvýšená srdcová frekvencia;
  • Zvýšená únava;
  • Zvýšená suchosť v ústach;
  • Kožné vyrážky.

Pri dlhodobej liečbe je možné vyvinúť gastritídu, funkčné poruchy pečene, vypadávanie vlasov. Vylučovanie anafylaktického šoku nie je vylúčené.

Liečebné vlastnosti

Pri závažných chronických poruchách pečene sa liek (tablety a sirup) odporúča používať opatrne, dávkovanie pre týchto pacientov by mal zvoliť lekár..

Pacienti s cukrovkou majú vziať do úvahy, že sirup obsahuje sacharózu - 3 gramy na každých 5 ml. Kvôli vysokej sladkosti tekutej formy môže byť pre zuby nebezpečný, aby nedošlo k narušeniu stavu zubnej skloviny. Claritin v sirupe by sa mal vždy umyť vodou..

Nepredpisujte sirup pacientom s nedostatkom laktázy, sukralázy-izomaltázy, s poruchami rozkladu galaktózy a fruktózy. Pri zistenej neznášanlivosti viacerých cukrov sa rozhodnutie o použití lieku prijíma po konzultácii s ošetrujúcim lekárom..

Pri predpisovaní diagnostických alergických testov sa používanie antihistamínu zastaví najmenej 2 dni pred štúdiou. V opačnom prípade budú výsledky nepravdivé.

Je možné užívať Claritin u tehotných žien?

Testy na zvieratách nepreukázali reprodukčnú toxicitu loratadínu. Nie je však k dispozícii dostatok údajov o bezpečnosti užívania lieku tehotnými ženami, preto je tento liek vo výnimočných prípadoch predpísaný tehotným matkám..

Počas obdobia laktácie

Loratadín a jeho metabolit vstupujú do hrudných kanálikov mliečnych žliaz. V tomto ohľade je používanie liečiva počas dojčenia zakázané..

Neexistujú údaje o negatívnom vplyve antihistamínu na fertilitu u mužov a žien..

Užívanie drog pri práci s komplexnými zariadeniami

Claritin prakticky neovplyvňuje schopnosť pracovať so zložitými zariadeniami, a to ani pri vedení vozidla..

Individuálne reakcie vo forme letargia a ospalosť sú však možné, ak sa tieto účinky zaznamenajú, mali by ste dočasne prestať s riadením a ovládaním high-tech mechanizmov..

Je kompatibilný s alkoholom?

Alkohol neovplyvňuje účinnosť a asimiláciu lieku. Ale pri užívaní intoxikačných nápojov sa zvyšuje riziko nežiaducich účinkov väčšiny vnútorných orgánov. Aby ste tomu zabránili, musíte počas užívania drog vylúčiť príjem alkoholu.

Vlastnosti interakcie s drogami

Súčasné podávanie liekov s loratadínom s inhibítormi izoenzýmov CYP3A4, CYP2D6 zvyšuje množstvo aktívnej antialergickej zložky v krvi, čím sa zvyšuje riziko vzniku nežiaducich účinkov..

Pri užívaní lieku Claritin s erytromycínom zvyšuje antimykotikum ketokonazol a cimetidín koncentráciu loratadínu v plazme, čo však nevedie ku klinicky výrazným zmenám v tele.

Podmienky predaja v lekárňach, doba použiteľnosti

Claritin sa predáva na prepážke bez lekárskeho predpisu. Sirupy aj tablety si zachovávajú svoju terapeutickú aktivitu po dobu troch rokov od okamihu ich výroby, zatiaľ čo by sa mali skladovať mimo slnečného žiarenia na miestach, kde teplota vzduchu nestúpne nad 25 stupňov..

Cena v Rusku a na Ukrajine

V lekárňach v Moskve a Petrohrade stojí balenie 10 tabliet Claritinu od 210 rubľov. Cena fľaše so 60 ml sirupu začína na 230 rubľov.

V lekárňach v Kyjeve si môžete kúpiť 10 tabliet Claritinu za 85 až 110 hrivien. Sirup stojí od 77 hrivien.

Klady a zápory Claritinu

Antihistaminikum Claritin v tabletách a sirupe sa vyrába viac ako 2 desaťročia, a preto bola úplne objasnená terapeutická účinnosť lieku, jeho nevýhody a výhody..

Vo väčšine prípadov pacienti užívajúci liek zahŕňajú klady:

  • Dlhodobá antihistamínová aktivita lieku;
  • Ľahké použitie - Claritin sa má piť iba raz denne, čo znižuje pravdepodobnosť vynechania jednej dávky;
  • Nevýznamné riziko vzniku nežiaducich reakcií;
  • Univerzálnosť - Claritin je vhodný na liečbu a prevenciu väčšiny chorôb spôsobených alergénmi;
  • Schopnosť užívať drogy takmer v každom veku, tablety a sirupy, to vám umožňuje robiť;
  • Nedostatok závislosti.

Nevýhody tohto liečiva zahŕňajú pomerne vysoké náklady na tablety a sirup, v niektorých prípadoch zanedbateľný terapeutický účinok.

Mnoho pacientov užívajúcich tento liek hodnotí Claritin, produkovaný zahraničnými spoločnosťami, podľa jeho názoru, ruskí kolegovia horšie pracujú.

Ak sa vyskytnú alergické reakcie, odporúča sa vždy konzultovať s lekárom vymenovanie liekovej terapie. Nie všetky antihistaminiká, vrátane Claritinu, nepomáhajú rovnako dobre, ich účinok nezávisí len od formy alergie, ale aj od individuálnej citlivosti tela, od prítomnosti ďalších sprievodných patológií..

Kvalifikovaní lekári berú do úvahy všetky zvláštnosti priebehu choroby, preto lieky, ktoré predpisujú, pomáhajú väčšine.

analógy

Ak sa liek nezmestí alebo ak má pacient nežiaduce účinky na jeho zložky, mali by ste venovať pozornosť analógom, ktoré majú podobný antihistamínový účinok. Zoznam analógov Claritinu nájdete tu: https://allergiik.ru/klaritin-analogi.html.

recenzia

„Antihistaminiká pijem z času na čas asi 20 rokov. Môj problém je alergia na med a rôzne vône parfumérie, takže k útoku môže dôjsť na najneočakávanejších miestach a veľmi často sa príznaky objavia behom niekoľkých minút. V tejto dobe musíte mať čas vziať si antihistaminikum, skôr ako som si viac dôveroval Suprastinovi, ale nebol som spokojný s inhibíciou, ktorá sa objavila po užití tabliet. Pred dvoma rokmi sa Claritin objavila v mojej lekárničke a doteraz sa s ním môžem vyrovnať. Tablety pôsobia rýchlo, nevedú k ospalosti a iným vedľajším účinkom, pomáhajú nielen pri rozvoji rinitídy a konjunktivitídy, ale tiež dobre zvládajú bronchospazmus, kožné vyrážky. Jedinou nevýhodou antihistamínu Claritin produkovaného v tabletách a v sirupe je vysoká cena, ale keďže beriem liek iba občas, nie je to pre mňa podstatné “- ELENA.

„Začínam sennú nádchu bližšie k jeseni, keď palina začína kvitnúť. Viem o svojom probléme, takže si vopred zásobujem antihistaminiká. Naposledy som dôveroval lieku Claritin v tabletách. Musia sa piť raz denne, čo je veľmi výhodné. Pochybujem však o jeho plnej účinnosti, takže na pozadí jeho príjmu som bol pravidelne obťažovaný nosovým výtokom a svrbením očí "- ANGELINA.

„Moja dcéra je alergická na citrusy. Minulý mesiac, moja babička, ľutovala svoju vnučku, jej dala pomaranč, a preto bola posypaná všade. Bola po ruke iba Claritin Sirup, okamžite podala polovicu dávky, svrbenie zmizlo večer a nasledujúci deň sa vyrážka stala takmer neviditeľnou. Liek bol opitý tri dni spolu s Polisorbom, nevšimol som si žiadne vedľajšie účinky. Môžem teda povedať, že Claritin je veľkou pomocou pri alergiách na kožu “- HOPE.

„Od minulej zimy začal môj syn mať nevysvetliteľnú nádchu. Môže to byť v poriadku týždeň, potom sa začne nazálne preťaženie a výtok. Spočiatku si mysleli, že je to ARVI, ale pediater mi poradil, aby som kontaktoval alergológa. Lekár nariadil vyšetrenie, po ktorom sa jednoznačne ukázalo, že môj syn bol alergický na mačku, ktorá žije s príbuznými a reaguje na ňu s rinitídou. Na liečbu bol predpísaný celý zoznam liekov, medzi nimi aj Claritin Sirup. Tento liek pomohol dobre, dieťa ho vypilo bez problémov pred spaním, po dvoch týždňoch boli všetky príznaky úplne odstránené, ale teraz musíte byť vždy na stráži, pretože najmenší kontakt s akoukoľvek mačkou môže viesť k alergiám “- IVAN.

„Claritin v tabletách ako profylaxia bronchiálnej astmy predpísal môj lekár na jar takmer 3 mesiace. Vďaka tomuto lieku som nemal počas kvitnutia záchvaty dýchavičnosti, ale to viedlo k výskytu bolesti v bruchu a k tráveniu. Preto aj napriek všetkej zjavnej účinnosti budete musieť nabudúce hľadať ďalší antihistaminikum “- MARINA EVGENIEVNA.